fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Sposób na reanimację firmy - relacja z Kongresu Prawa Upadłościowego i Restrukturyzacyjnego 2018

Fotolia
Sprzedaż to najlepsze wyjście z upadłości, ale sposób ten wymaga jeszcze udrożnienia sądów i kompetentnych uczestników procedury.

To wnioski z X Jubileuszowego Kongresu Prawa Upadłościowego i Restrukturyzacyjnego 2018, zorganizowanego w Warszawie przez Instytut Allerhanda. Uczestniczyło w nim ponad 250 prawników.

Najbardziej gorące tematy to jak usprawnić sądy upadłościowe obciążone przed kilku laty upadłością konsumencką.

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad tymi usprawnieniami.

Konsumencki zator

Sędzia Emil Szczepanik z Ministerstwa Sprawiedliwości ujawnił najnowsze zamierzenia resortu dotyczące upadłości konsumenckiej. Nie ma zgody, aby ją przesunąć do wydziałów cywilnych czy egzekucyjnych, za to jest pomysł powierzenia prowadzenia całej upadłości konsumenckiej syndykom i zastąpienia sędziego komisarza nadzorem administracyjnym.

W połączeniu z przekazaniem syndykowi pełnej obsługi zgłoszeń wierzytelności oznaczałoby to, że całą procedurę poprowadzi syndyk, a sąd tylko ją otworzy i na zakończenie ustali plan podziału.

– W sytuacji wzrastającej liczby wniosków o upadłość konsumencką (w 2017 r. 11 tys.) przy ponad 5,5 tys. upadłości i braku planów ich przeniesienia do sądów cywilnych to jedyne możliwe rozwiązanie – ocenia Karol Tatara, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny, wiceprzewodniczący Sekcji Prawa Upadłościowego Instytutu Allerhanda.

Z kolei Piotra Zimmermana, radcę prawnego, smuci brak zgody na wyprowadzenie upadłości konsumenckich z sądów upadłościowych. Za ciekawy uważa natomiast pomysł powierzenia syndykom całej upadłości konsumenckiej i zastąpienia sędziego komisarza nadzorem administracyjnym.

– Wydaje się, że to rozwiązanie, nieco na wzór samodzielnej roli komornika, może być skutecznym sposobem na wiele problemów hamujących obecnie przebieg tych postępowań, chociaż otwiera drogę do analogicznego hamowania jego przebiegu przez wierzycieli niechętnych umorzeniu zobowiązań. Mogliby składać skargi na syndyka do sądu – dodaje radca prawny.

Szybkie pozbycie się

Nie brakowało także kwestii praktycznych prowadzenia procedur upadłościowo-restrukturyzacyjnych, o czym mówili głównie sędziowie, takich jak wątki związane z podatkami przy podziale firmy (masy upadłościowej) oraz istniejące wciąż różnice w praktyce stosowania przygotowanej likwidacji, czyli pre-packu.

Na tej procedurze, na tym, jak działa ona w praktyce sądowej, skupił się także opublikowany na Kongresie raport Fundacji Court Watch. Z raportu wynika duża ostrożność sądów w stosowaniu tych przepisów, a także brak zaufania zarówno do sporządzanych wycen, jak i do waloru opłacalności tej procedury dla wierzycieli.

– Martwi też stosunkowo niska przeciętna wartość majątku sprzedawanego w tym postępowaniu, a zwłaszcza wyraźna zależność czasu trwania procedur od wartości sprzedawanego majątku. Na pewno brakuje też jednoznacznych przepisów o wejściu nabywcy przedsiębiorstwa w prawa i obowiązki z umów wzajemnych – bez prawa sprzeciwu drugiej strony. Miejmy nadzieję, że ustawodawca te drobne usterki przy najbliższej nowelizacji naprawi – wskazuje mec. Zimmerman.

Każdy miesiąc ma znaczenie

Zdaniem Bartosza Pilitowskiego, prezesa Fundacji Court Watch, procedura pre-packu ma wciąż ogromy potencjał do wykorzystania, potrzeba jednak ustabilizowania orzecznictwa, aby nie były nadużywane narzędzia służące do jej przedłużania. Tam, gdzie to nie następuje, postępowania trwają kilka miesięcy, a gdzie jest komplikowane – ponad rok. A każdy miesiąc ma ogromne znaczenie, ponieważ zamraża środki na kupno przedsiębiorstwa.

Ważne w tej procedurze jest zaoferowanie nabywcy upadającej firmy odpowiednio atrakcyjnej ceny. Tymczasem częstym utrudnieniem są zgłaszani przez wierzycieli rzekomo korzystniejsi zainteresowani, którzy jednak do zakupu firmy nie przystępują.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA