fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Dane inspektora ochrony danych powinny być łatwo dostępne

adobe stock
Podmiot, który wyznaczył inspektora ochrony danych (IOD) powinien zadbać o to, by informacja o nim była łatwo dostępna dla osób, których dane dotyczą - wskazuje Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) docierają sygnały że dla wielu osób nie jest jasne, gdzie mogą znaleźć dane dotyczące inspektora ochrony danych (IOD). Tymczasem przepisy ustawy z  10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (konkretnie art. 11) wprost zobowiązują podmiot, który wyznaczył IOD, by udostępnił jego dane na swojej stronie internetowej. Jeżeli nie prowadzi własnej strony, udostępnia informacje o IOD w sposób ogólnie dostępny w miejscu prowadzenia działalności.

Jak wskazuje UODO, administrator, który wyznaczył IOD, powinien opublikować jego imię i nazwisko oraz adres poczty elektronicznej lub numer telefonu. Jeśli administrator prowadzi własną stronę internetową, wskazane jest, by dane o wyznaczonym IOD znalazły się w ogólnie dostępnym miejscu strony np. w zakładce: „Kontakt", „Inspektor ochrony danych", „RODO" czy „Ochrona danych osobowych".

- Za niewłaściwie zatem uznać należy publikowanie tych danych w miejscach wymagających długiego przeszukiwania, takich jak „Aktualności" czy „Polityka prywatności" - wyjaśnia UODO.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA