Sygnaliści - nowa dyrektywa UE

Rada Unii Europejskiej przyjęła 7 października 2019 roku nową unijną dyrektywę o ochronie osób, które zgłaszają przypadki łamania przepisów prawa Unii. Jest to pierwszy kompleksowy akt prawny w zakresie ochrony sygnalistów (whistleblowers).

Aktualizacja: 09.11.2019 13:53 Publikacja: 09.11.2019 00:01

Sygnaliści - nowa dyrektywa UE

Foto: Adobe Stock

Regulacje dotyczące sygnalistów, czyli osób informujących o naruszeniach, zwykle w ich własnych organizacjach, są wprawdzie znane od lat, także w prawie polskim, są to jednak regulacje fragmentaryczne. Definicje legalne skupiają się m.in. na: statusie pracownika, działaniu w dobrej wierze, raportowaniu do przełożonych lub instytucji nieprawidłowości lub przestępstw w miejscu pracy.

Kodeks pracy, mimo kompleksowej regulacji stosunku pracy, nie zawiera definicji omawianego terminu. Środki przewidziane w k.p., można określić jako ogólne i niewystarczające zasady ochrony pracowniczej. Sąd nie ma obowiązku weryfikacji prawdziwości przyczyny zwolnienia wskazanej przez pracodawcę, a pracownik może napotkać trudności przy udowodnieniu, że zwolnienia dokonano w odwecie za zgłoszenie nieprawidłowości. Taka sytuacja, w przypadku braku systemowej ochrony prawnej sygnalistów, jest niepożądana.

Pozostało 89% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów