fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak małe i średnie przedsiębiorstwa powinny zarządzać własnością intelektualną (IP)

Adobe Stock
Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) wskazuje na dziesięć głównych trendów w strategii biznesowej dotyczącej własności przemysłowej, których zastosowanie może przynieść MŚP wiele korzyści, takich jak przewidywanie zmian zachodzących na rynku, uzyskanie przewagi konkurencyjnej czy skuteczną walkę z konkurencją.

W czasach postępującej globalizacji oraz integracji poszczególnych rynków to wiedza i zarządzanie wiedzą są podstawowymi wyznacznikami dalszego rozwoju przedsiębiorstw.

Dane polskiego Urzędu Patentowego mówią, że Polacy dokonują coraz więcej zgłoszeń patentowych, jednak to wciąż słaby wynik w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi, Japonią, Chinami, Rosją czy krajami europejskimi.

Jak wynika ze statystyki Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO), Polska znajduje się na 25 miejscu pod względem liczby wynalazków zgłoszonych do ochrony, notując 19,7 procentowy wzrost zgłoszeń w porównaniu z rokiem 2017. Mimo tego pozytywnego trendu większość małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) nie wykorzystuje systemu własności intelektualnej (IP) w swojej działalności. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy można wymienić brak świadomości odnośnie zasad działania systemu IP i jego przydatności, co wynika z braku łatwo dostępnych szkoleń z zakresu IP. Ponadto, system IP często jest post...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA