fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Urzędy skarbowe i ZUS mogą już wymieniać informacje

www.sxc.hu
Zakład Ubezpieczeń Społecznych i urzędy skarbowe przekażą sobie dane dotyczące konkretnych firm i osób.

W sobotę, 5 listopada, weszła w życie nowelizacja ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz o systemie ubezpieczeń społecznych, ogłoszona w Dzienniku Ustaw 4 listopada. Nowelizacja stanowi podstawę wymiany danych niezbędnych do identyfikacji wskazanej osoby, jak i informacji o kwocie zapłaconych przez nią podatków i składek.

Według ekspertów efektem tych zmian powinna być lepsza ściągalność danin. Rozwiązania te są również niezbędne do planowanego wprowadzenia jednolitego podatku, czyli połączenia PIT, ZUS i NFZ.

Zgodnie z nowymi przepisami na żądanie fiskusa ZUS udostępni dane dotyczące ubezpieczonego, takie jak PESEL, NIP, identyfikator TERYT, okres rozliczeniowy, kod tytułu ubezpieczenia, podstawa wymiaru i kwota składek. Z kolei organy podatkowe udostępnią ZUS informacje o m.in. adresie lub siedzibie, wysokości podstawy opodatkowania, kwocie podatku należnego i podatku do zapłaty.

Dotychczas przekazywane były zanonimizowane zbiory bądź zagregowane dane statystyczne. Informacje nie dotyczyły konkretnych osób.

podstawa prawna: nowelizacja ustawy o urzędach i izbach skarbowych DzU z 4 listopada, poz. 1810

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA