Kto składa wniosek o upadłość spółki komandytowej

W przypadku spółki komandytowej, której komplementariuszem jest spółka z o.o., obowiązek zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości obciąża każdego członka jej zarządu.

Publikacja: 06.11.2015 02:00

Foto: www.sxc.hu

Tak uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 19 czerwca 2015 r., IV CSK 564/14.

Sąd rejonowy postanowieniem z 31 lipca 2013 r. orzekł wobec uczestników postępowania – M.T. i R.T. – zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu na okres czterech lat (art. 373 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze; p.u.n.). Postępowanie toczyło się na wniosek L.K. – wierzyciela spółki komandytowej – F. sp. z o.o. sp.k., której komplementariuszem jest spółka F. sp. z o.o. M.T. i R.T. sprawują funkcję członków zarządu spółki F. sp. z o.o.

Spółka F. sp. z o.o. sp.k. zaprzestała spłaty wymagalnych zobowiązań, a mimo to M.T. i R.T. nie złożyli wniosku o ogłoszenie jej upadłości. L.K. pozostawał z tą spółką w stosunkach handlowych. Powołując się na przysługiwanie mu względem niej wierzytelności – niepotwierdzonej jednak tytułem egzekucyjnym – złożył 19 lipca 2012 r. wniosek wszczynający postępowanie o orzeczenie wobec M.T. i R.T. zakazów z art. 373 p.u.n.

Spór między L.K. a M.T. i R.T. dotyczył m.in. przysługiwania M.T. i R.T. w świetle art. 373 w zw. z art. 21 ust. 2 p.u.n. i art. 117 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) legitymacji biernej. M.T. i R.T. podnosili, że skoro sp.k. była reprezentowana przez sp. z o.o. – komplementariusza, to obowiązek zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości z art. 21 ust. 2 p.u.n. nie dotyczył ich, lecz samej spółki F. sp. z o.o. – komplementariusza.

Sąd okręgowy, procedujący na skutek wniesionej przez M.T. i R.T. apelacji, uznał, iż M.T. i R.T. byli legitymowani biernie. Stanął na stanowisku, iż w sprawie, w której komplementariuszem jest sp. z o.o., obowiązek z art. 21 ust. 2 p.u.n. spoczywa w odniesieniu do spółki komandytowej właśnie na członkach zarządu tej sp. z o.o.

Sąd Najwyższy podzielił stanowisko sądu okręgowego.

Komentarz eksperta

Agnieszka Kosińska, radca prawny we wrocławskim biurze Rödl & Partner

Artykuł 373 ust. 1 pkt 1 p.u.n. stanowi, że sąd może orzec pozbawienie na okres od trzech do dziesięciu lat prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu wobec osoby, która ze swej winy, będąc do tego zobowiązana z mocy ustawy, nie złożyła w terminie dwóch tygodni od dnia powstania podstawy do ogłoszenia upadłości wniosku o ogłoszenie upadłości.

Zgodnie z art. 21 p.u.n. dłużnik jest obowiązany, nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, zgłosić w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości (ust. 1). Jeżeli dłużnikiem jest osoba prawna albo inna jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, obowiązek ten spoczywa na każdym, kto ma prawo go reprezentować sam lub łącznie z innymi osobami (ust. 2).

Według art. 117 k.s.h. spółkę komandytową reprezentują komplementariusze, których z mocy umowy spółki albo prawomocnego orzeczenia sądu nie pozbawiono prawa jej reprezentowania. Z art. 21 ust. 2 p.u.n. w zw. z art. 117 k.s.h. wynika zatem, że obowiązek zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki komandytowej obciąża, pod rygorem m.in. sankcji przewidzianej w art. 373 ust. 1 pkt 1 p.u.n., komplementariuszy umocowanych do reprezentowania spółki. Jeżeli jest ich kilku – każdego samodzielnie, choćby do reprezentacji niezbędne było ich współdziałanie.

Jeżeli chodzi o spółki komandytowe, komplementariuszem może być jednak także osoba prawna, z czym mieliśmy do czynienia w omawianej sprawie. W takim przypadku, na podstawie art. 117 k.s.h., reprezentacja spółki komandytowej może należeć również do tej osoby prawnej.

W przypadku spółki komandytowej, w której komplementariuszem jest osoba prawna, reprezentowanie przez tego komplementariusza spółki komandytowej może się przejawiać w istocie jedynie w działaniu w imieniu spółki komandytowej określonych osób fizycznych, wchodzących w skład zarządu osoby prawnej – komplementariusza. Osoby prawne działają bowiem przez swoje organy (art. 38 kodeksu cywilnego), a funkcje w nich pełnią osoby fizyczne. Te same osoby fizyczne, wchodzące w skład zarządu osoby prawnej, będącej jednocześnie komplementariuszem, działają także, z mocy umocowania wynikającego z art. 117 k.s.h., w imieniu i ze skutkiem prawnym dla spółki komandytowej.

Sąd Najwyższy uznał, iż różnica w zakresie reprezentacji spółki komandytowej przez komplementariusza – osobę prawną a komplementariusza – osobę fizyczną ma charakter wyłącznie technicznoprawny i jest nieistotna. W przypadku komplementariusza – osoby prawnej osoby działające w imieniu spółki komandytowej wywodzą swoje umocowanie do działania z członkostwa w zarządzie osoby prawnej – komplementariusza. Natomiast gdy komplementariuszem jest osoba fizyczna, jej umocowanie do działania w imieniu spółki komandytowej jest pochodną samego jej statusu wspólnika – komplementariusza i braku ograniczeń wymienionych w art. 117 k.s.h. Wspomniana wyżej różnica nie może zatem uzasadniać odmiennego traktowania obu tych przypadków w zakresie dotyczącym obciążenia obowiązkiem zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki przewidzianym w art. 21 ust. 2 p.u.n. oraz ponoszenia sankcji niedopełnienia tego obowiązku, przejawiających się m. in. w możliwości orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej oraz pełnienia funkcji w zarządzaniu podmiotami gospodarczymi, określonych w art. 373 p.u.n.

Sąd Najwyższy podzielił stanowisko sądu okręgowego, iż uczestnicy postępowania jako członkowie zarządu osoby prawnej – komplementariusza podlegali w odniesieniu do sp.k. obowiązkowi zgłoszenia wniosku o ogłoszenie jej upadłości przewidzianemu w art. 21 ust. 2 p.u.n. Obowiązek ten, zgodnie z wymienionym przepisem, ciążył na każdym z nich samodzielnie, mimo iż w zakresie reprezentacji wymagane było ich współdziałanie (art. 205 § 1 k.s.h.). Sąd Najwyższy potwierdził zatem, iż przysługiwała im legitymacja bierna w sprawie o zakaz prowadzenia działalności gospodarczej z powodu naruszenia tego obowiązku.

Tak uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 19 czerwca 2015 r., IV CSK 564/14.

Sąd rejonowy postanowieniem z 31 lipca 2013 r. orzekł wobec uczestników postępowania – M.T. i R.T. – zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu na okres czterech lat (art. 373 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze; p.u.n.). Postępowanie toczyło się na wniosek L.K. – wierzyciela spółki komandytowej – F. sp. z o.o. sp.k., której komplementariuszem jest spółka F. sp. z o.o. M.T. i R.T. sprawują funkcję członków zarządu spółki F. sp. z o.o.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a