fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Znak pozycyjny i normy lub zwyczaje danego sektora gospodarki - orzeczenie TSUE

Własność intelektualna
Własność intelektualna
Adobe Stock
TSUE w przeciwieństwie do szwedzkiego Urzędu Własności Intelektualnej podchodzi do natury znaków pozycyjnych i sposobu ich funkcjonowania w obrocie z o wiele większym zrozumieniem.

Przestrzeń i sposób umieszczenia w niej treści od zawsze były nośnikiem informacji, w tym o pochodzeniu towaru lub usługi. Odbiorcom łatwo jest zapamiętać i skojarzyć przestrzenny układ kolorów lub innych elementów. Jest on zatem bardzo atrakcyjnym medium, zwłaszcza jeżeli oznaczenie ma być postrzegane z większej odległości. Nie oznacza to jednak, że wykorzystanie układu przestrzennego jako znaku towarowego jest kwestią niebudzącą wątpliwości, o czym przekonuje poniżej omówiona sprawa.

Forma dowolna

Na wstępie warto zwrócić uwagę, że znaki towarowe mogą przybierać dowolne formy, a jedynym warunkiem jest, aby oznaczenie umożliwiało odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa oraz nadawało się do przedstawienia w rejestrze znaków towarowych w sposób pozwalający na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu udzielonej ochrony (art. 120 ust. 1 prawa własności przemysłowej). Tak szeroka definicja znaku towarowego prakt...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA