Wyższe koszty budów oznaczają, że firmy mogą domagać się wyższego wynagrodzenia

W kontrakcie z przedsiębiorcą nie można zabronić mu domagania się wyższego wynagrodzenia w sądzie.

Publikacja: 18.10.2018 08:49

Wyższe koszty budów oznaczają, że firmy mogą domagać się wyższego wynagrodzenia

Foto: Adobe Stock

Firmy budowlane nie mogą narzekać na brak pracy. Hossie w budownictwie towarzyszy wzrost kosztów budowy. Brakuje również rąk do pracy. W wypadku wielu dużych inwestycji to spory problem. Kontrakty, które zawierane były z inwestorami, opiewają bowiem na niższe kwoty, które nie uwzględniały np. wzrostu cen materiałów budowlanych. Dlatego teraz firmy budowlane próbują renegocjować umowy. Inwestorzy nie zawsze się na to godzą. Dochodzi więc do sporów.

Realizując określone projekty, firmy budowlane mogą się domagać w sądzie podwyższenia wynagrodzenia w związku z nadzwyczajnym wzrostem cen i kosztów na podstawie kodeksu cywilnego. Wymaga to jednak udowodnienia, że poniosło się na skutek wzrostu tych cen straty przy realizacji kontraktu.

Problem jest przede wszystkim dotkliwy dla wykonawców realizujących inwestycje

w ramach zamówień publicznych. Inwestorzy publiczni boją się, że wykonująca ich projekt firma pójdzie do sądu. Podejmują więc próby wyłączania w specyfikacjach przetargowych zastosowania przepisów k.c. Problem ten dotyczy przede wszystkim inwestycji drogowych.

Na krzywdzące przedsiębiorców rozwiązania nie godzi się Krajowa Izba Odwoławcza. Jej zdaniem wyłączenie art. 357(1) i art. 632 § 2 k.c. w umowach o zamówienie publiczne jest niedopuszczalne, ponieważ powodowałoby przerzucenie na wykonawców ryzyka wystąpienia nadzwyczajnych i nieprzewidywalnych zmian o charakterze ekonomicznym (w tym cen i kosztów) po zawarciu kontraktu. Skoro coś trudno przewidzieć, to i trudno wycenić, i zdaniem KIO nie da się tego zawrzeć w ofertach. Izba zwraca jednak uwagę, że umów należy dotrzymywać.

Czytaj także: Musi być szansa na zmianę kontraktu

W Monitorze Wolnej Przedsiębiorczości oceniamy gospodarcze działania rządu i pokazujemy bariery utrudniające funkcjonowanie firm. Dla czytelników, którzy na adres monitor@rp.pl napiszą, co ogranicza prowadzenie ich biznesu, mamy dwutygodniowy bezpłatny dostęp do e-wydania „Rzeczpospolitej".

Więcej rp.pl/monitor

ABC Firmy
Sąd Najwyższy wydał wyrok ws. wyjątku od zakazu handlu w niedziele
Praca, Emerytury i renty
Wolne w Wielki Piątek - co może, a czego nie może zrobić pracodawca
Prawo karne
Maria Ejchart: Więźniów w celach będzie o 20 tys. mniej
Spadki i darowizny
Sąd Najwyższy o odwołaniu darowizny. Ważne terminy
Konsumenci
Uwaga na truskawki z wirusem i sałatkę z bakterią. Ostrzeżenie GIS