Ryzyka antymonopolowe w wieloetapowych transakcjach M&A

Transakcje fuzji i przejęć, w zależności od struktury, mogą przybierać różnorodną formę o odmiennym poziomie złożoności. Najczęściej transakcje takie mają charakter jednoetapowy. Polega on na zamknięciu transakcji w ramach jednej czynności lub jednego etapu, jak na przykład poprzez nabycie lub objęcie akcji, innych papierów wartościowych, udziałów lub w jakikolwiek inny sposób nabycie bezpośredniej lub pośredniej kontroli nad jednym lub więcej przedsiębiorcami, utworzenie wspólnego przedsiębiorcy, nabycie całości lub części przedsiębiorstwa lub połączenie.

Publikacja: 17.10.2019 17:30

Ryzyka antymonopolowe w wieloetapowych transakcjach M&A

Foto: Adobe Stock

Umowy inwestycyjne lub umowy sprzedaży co do zasady zawierają postanowienie o warunku zawieszającym w postaci uzyskania zgody organu antymonopolowego na dokonanie koncentracji (w przypadku transakcji, których zamiar dokonania podlega zgłoszeniu do prezesa UOKiK lub do Komisji Europejskiej). W takiej sytuacji transakcja będzie miała charakter warunkowy, lecz nadal pozostaje transakcją jednoetapową. Taką też pozostaje nawet, gdy zawarcie umowy sprzedaży lub dokonanie innej czynności prawnej zamykającej daną transakcję poprzedzone jest wcześniejszym zawarciem umowy przedwstępnej.

Pozostało 95% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona