Eksperci z KPMG w Polsce przedstawili swoje spostrzeżenia na temat kontroli organów podatkowych. Jak wskazali, liczne zmiany przepisów nie poprawiły sytuacji przedsiębiorców. Kontrole dotyczą m.in. opłat licencyjnych, amortyzacji znaków towarowych czy usług niematerialnych.

– Problemem jest pozorna dwuinstancyjność – mówi Dariusz Malinowski, partner w KPMG. – Postępowanie podatkowe wszczęte w wyniku kontroli celno-skarbowej kończy się decyzją naczelnika urzędu celno-skarbowego, który rozpatruje też odwołanie podatnika.

Czytaj też: Uprawnienia urzędników skarbowych przy kontroli podatników

Anna Sińczuk, partner w KPMG dodaje, że niepokojącym zjawiskiem jest stosowanie niektórych regulacji, np. wymogów wynikających z obowiązującej od 2016 r. klauzuli obejścia prawa, do okresów sprzed wprowadzenia tych przepisów. Podobna sytuacja dotyczy również uchwalonych pod koniec 2018 r. nowych przepisów o podatku u źródła, których pełne wejście w życie zostało odroczone do 2020 r., a skarbówka odnosi nowe wymogi z nich wynikające do poprzednich lat.

Według Wojciecha Majkowskiego, dyrektora w KPMG, obserwowana jest specjalizacja urzędów. Ustawa o KAS umożliwia przy tym, by np. urząd z Krakowa kontrolował firmy z Warszawy, a wówczas ewentualny spór na dalszym etapie rozstrzyga WSA w Krakowie.