fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Zakup w sieci nie zwalnia ze staranności kupieckiej - wyrok NSA

Handel w internecie
Zakup w sieci nie zwalnia ze staranności kupieckiej
Adobe Stock
Transakcja przez internet nie oznacza, że podatnik zwolniony jest z weryfikacji nieznanego kontrahenta, zwłaszcza gdy chodzi o znaczne kwoty.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną podatniczki VAT, której fiskus zarzucił udział w tzw. karuzeli podatkowej.

Chodziło o odliczenie z faktur za telefony komórkowe, które zdaniem fiskusa dokumentowały fikcyjne transakcje. W łańcuchu dostaw występowały firmy pozorujące działalność. Była to karuzela podatkowa, o której podatniczka wiedziała.

Ta nie zgadzała się z taką oceną. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku przekonywała m.in., że nie była zobowiązana do kontrolowania kontrahenta, bo współpraca miała charakter incydentalny, a zakup odbywał się przez internet.

WSA nie zgodził się, że zakup smartfonów za prawie 70 tys. zł miał dla niej charakter marginalny. Ponadto portale internetowe nie są przeznaczone do zakupów hurtowych, ale i tak mają mechanizmy weryfikacji kontrahenta. W ocenie WSA zawarcie transakcji przez internet nie zwalniało skarżącej od podjęcia weryfikacji nieznanego dotąd kontrahenta, zwłaszcza gdy planowała zakup na znaczną kwotę.

To samo uznał NSA. Jego zdaniem decyzja o współpracy z anonimowym dostawcą bez weryfikacji we wrażliwej branży to niemal akademicki przykład braku dobrej wiary. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: I FSK 692/20.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA