fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rejestr akcjonariuszy: czego wymagają podmioty uprawnione do prowadzenia rejestru (2)

Adobe Stock
Tworząca się praktyka pokazuje już, że podmioty uprawnione do prowadzenia rejestru akcjonariuszy wymagają od spółek przedłożenia szeregu dodatkowych dokumentów uzasadniających dokonanie wpisu w rejestrze akcjonariuszy – takich jak dokument akcji czy pokwitowanie złożenia akcji przez akcjonariusza w spółce.

Przy uwzględnieniu powyższych wymogów, wpisanie do rejestru akcjonariuszy biernego akcjonariusza z akcji imiennych, może nie być możliwe ze względu na to, że jego wpisania odmówi podmiot prowadzący rejestr. Jeżeli tak się stanie, uznać będzie można, że zarząd dołożył wymaganej staranności w zakresie przeprowadzenia dematerializacji (tj. zawnioskował o wpisanie akcjonariuszy biernych zgodnie z treścią księgi akcyjnej). Wówczas, nawet jeżeli nie dojdzie do wpisu akcjonariusza do rejestru akcjonariuszy, to zarząd nie powinien ponosić odpowiedzialności za powstałą z tego tytułu szkodę.

Spór co do akcji

Odrębnego omówienia wymaga sytuacja sporna w zakresie tytułu prawnego do akcji. Stawia ona zarząd w trudnej pozycji, gdyż jak wiadomo podmiot ten nie ma kompetencji sądu powszechnego do rozstrzygania sporów w zakresie legitymacji materialnej akcjonariuszy.

Czytaj też: Ile odpowiedzialności zarządu za przeprowadzenie pełnej dematerializacji akcji...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA