fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rękojmia czy gwarancja gdy towar ma wadę

123RF
Zgodnie z przepisami, gdy towar wydany klientowi ma wady, ten może skorzystać z prawa rękojmi lub z gwarancji, jeżeli producent takiej udzielił. Skorzystanie najpierw z gwarancji, a później rękojmi ma jednak swoje konsekwencje dla uprawnienia związanego z odstąpieniem od umowy.

Jeżeli kupiony przez konsumenta towar ma wadę, to może on złożyć reklamację, w której określi swoje żądania dotyczące doprowadzenia towaru do stanu zgodności z umową (przez naprawę lub wymianę) lub zwrotu całości bądź części wpłaconych środków (przez obniżenie ceny lub odstąpienie od umowy). Jej podstawą może być rękojmia (zawsze) albo gwarancja (o ile została udzielona).

Rękojmia dotyczy generalnie wszystkich towarów sprzedawanych konsumentom i jest ustawowo uregulowanym sposobem dochodzenia roszczeń. Przedsiębiorca nie może w żaden sposób odmówić przyjęcia reklamacji, jeżeli nie wynika to wprost z przepisów. Natomiast udzielenie gwarancji jest generalnie uprawnieniem, ale nie obowiązkiem producenta danej rzeczy.

Jeżeli dany produkt został objęty gwarancją, to do konsumenta należy decyzja, z jakiej drogi chce skorzystać w przypadku wykrycia w nim wady. O uprawnieniach wynikających z gwarancji będzie decydować jej treść, a tylko pomocniczo,...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA