fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

UODO: nie można rekrutować pracownika przez Facebooka

123RF
- Co do zasady niedopuszczalne jest gromadzenie przez pracodawców i agencje rekrutujące informacji zamieszczanych przez kandydatów do pracy na swój temat w mediach społecznościowych i innych ogólnodostępnych źródłach - czytamy w publikacji stworzonej przez Urząd Ochrony Danych Osobowych pt. „Ochrona danych osobowych w miejscu pracy. Poradnik dla pracodawców”.

- Co prawda rozwój społeczeństwa informacyjnego pozwala na "budowanie" przez potencjalnych kandydatów do pracy swojego wizerunku w sieci, również w oczach przyszłego pracodawcy, poprzez zamieszczanie w Internecie różnych informacji na swój temat, ale nie oznacza to, że informacje te mogą zostać wykorzystywane w procesie rekrutacyjnym - dodaje.

Zdaniem urzędu należy również pamiętać, potencjalnie może mieć negatywny wpływ na ocenę kandydata do pracy i prowadzić do profilowania go na podstawie dostępnych w internecie danych.

UODO odkreśla, że korzystanie przez pracodawców z nowoczesnych technologii musi odbywać się z poszanowaniem przepisów z zakresu ochrony danych osobowych.

Przypomnijmy, że 25 maja br. weszło w życie tzw. RODO, czyli rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Źródło: UODO
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA