fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Scraping – pomiędzy ochroną baz danych a tajemnicą przedsiębiorstwa

Adobe Stock
Rozstrzygnięcie amerykańskiego sądu w sprawie dostępu do bazy spółki Compulife znalazłoby podstawy również na tle polskiego prawa.

Stwierdzenie, że „dane są ropą naszych czasów" to konstatacja oczywistego procesu, którego jesteśmy świadkami. Skoro zatem dane są ropą, to scraping jest jednym ze sposobów jej wydobycia. Scraping jest bowiem techniką, za pomocą której zbierane są informacje udostępniane na stronach internetowych – co do zasady chodzi o dane jawne i przeznaczone dla użytkowników stron internetowych. Do techniki scrapingu wykorzystywane są programy komputerowe. Najczęściej, podszywając się pod indywidualnych użytkowników strony internetowej, dokonują jej analizy w celu uzyskania informacji.

Zasady dostępu

Tak też działało oprogramowanie startupu, który korzystając z usług podmiotu wyspecjalizowanego w tego typu przedsięwzięciach, wykorzystał oprogramowanie do zebrania informacji ze strony amerykańskiej spółki Compulife. Spółka Compulife oferowała swym profesjonalnym klientom odpłatny dostęp do bazy cen ubezpieczeń na życie oferowanych przez różnych amerykańskich ubezpiec...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA