fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wpływ pandemii na ochronę sygnalistów

Adobe Stock
Przypadki z życia wzięte ukazują potrzebę szczegółowej regulacji ochrony „sygnalistów”, czyli osób przekazujących informację o działalności konkretnej organizacji prywatnej lub publicznej, która jest najprawdopodobniej nielegalna lub nieuczciwa.

W dobie pandemii potrzeba ta została jeszcze bardziej udowodniona, a przypadki karania sygnalistów za dokonywanie zgłoszeń w medialnych sprawach wskazują na konieczność podjęcia dalszych prac nad odpowiednimi regulacjami.

Zbliża się pora wdrożenia dyrektywy

Pierwszym krokiem milowym w tym zakresie będzie wdrożenie w państwach członkowskich, tym samym także w Polsce, dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.

Czytaj także: Akceptacja sygnalistów w miejscu pracy i wdrożenie ich ochrony przez dyrektywę UE

Zgodnie z założeniami tej dyrektywy, obowiązki związane z zapewnieniem ochrony sygnalistom dotkną szerokie grono przedsiębiorców, w tym prywatne podmioty, które zatrudniają przynajmniej 50 pracowników. Będą one zobowiązane do stworzenia odpowiednio chronionych kanałów służących do dokonywania zgłoszeń przez sygnalistów. Obowiązkiem będzie wdrożenie procedur wewnęt...

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA