Etyka w biznesie a problemy zarządzających przedsiębiorstwem

Problemy etyczne z jakimi muszą zmierzyć się specjaliści zarządzający przedsiębiorstwem.

Publikacja: 05.10.2016 06:10

Etyka w biznesie a problemy zarządzających przedsiębiorstwem

Foto: www.sxc.hu

Informacje ogólne o spółce Dreempark

- Jesteś starszym menedżerem finansowym w spółce Dreempark. Jest to spółką notowana na giełdzie, która została założona w 1962 roku w Wielkiej Brytanii. Dreempark jest właścicielem i zarządza pięcioma parkami rozrywki: jednym w Wielkiej Brytanii, trzema w Europie kontynentalnej i jednym na Środkowym Wschodzie.

Spółka współpracuje z wieloma firmami, które prowadzą hotele, restauracje i świadczą inne usługi związane z branżą turystyczną. Jednym z głównych dostawców, z którym Dreempark współpracuje od lat, jest japońska firma Manga Imagination Machine Corporation (MIMC). MIMC zajmuje się projektowaniem parków rozrywki i jest liderem na tym rynku.

Każdy park rozrywki podzielony jest na trzy krainy tematyczne. Dreem Forest skierowany jest do szerokiej rzeszy turystów, począwszy od rodzin z małymi dziećmi po seniorów. Dreem Blast oferuje atrakcje dla szukających mocnych wrażeń, raczej nastolatków i dorosłych turystów, słynie z fantastycznych kolejek górskich. Ostatnia kraina to Dreem Depth oferująca atrakcje związane ze zwierzętami zamieszkującymi morza i oceany. Nacisk położony jest tam na pokazy trenowanych delfinów.

Zarząd Dreemparku dba o ład korporacyjny i silne przywództwo, a także o przejrzystość ujawnianych informacji. W najbliższych latach Dreempark będzie nadal analizował swoje podejście do sprawozdawczości i przyjętych praktyk, aby mieć pewność, że są one zgodne z najlepszymi standardami sprawozdawczości, oczekiwaniami interesariuszy, a także aby nadal widoczne były starania grupy o tworzenie zrównoważonej wartości dla społeczności, którym ona służy.

Ład korporacyjny i CSR

Zgodnie z przepisami prawa, Dreempark, jako spółka notowana na giełdzie, zobowiązana jest wypełniać wytyczne UK Corporate Governance Code.

Zarząd dołożył wszelkich starań, aby promować kulturę zdrowia i zadowolenia w swoich obiektach i w ten sposób zapewnić realizację marzeń klientów w bezpiecznym otoczeniu. Członkowie zarządu spisali się nadspodziewanie dobrze i dzięki ich zaangażowaniu inicjatywa ta odniosła sukces.

Wyniki w zakresie BHP Dreemparku w odniesieniu do klientów i pracowników prezentują się doskonale, a spółka będzie nadal monitorowała ten obszar w przyszłości. Zaangażowanie spółki w zarządzanie ryzykiem jest bardzo wysokie, a działający w jej strukturach komitet ds. ryzyka doskonale spisuje się w zakresie aktualizacji rejestru ryzyka oraz wdrażaniu działań ograniczających ryzyko, które pozwalają trzymać je pod kontrolą.

Spółka Dreempark dba o społeczną odpowiedzialność biznesu i przekazuje spore kwoty na działalność organizacji dobroczynnych pomagających dzieciom oraz na inne szczytne cele. Spółka analizuje swoją emisję dwutlenku węgla i stara się ją redukować co roku oraz kompensować w miarę możliwości poprzez nasadzenia nowych drzew.

W trakcie video konferencji z MIMC dowiedzieliście się o problemach związanych z budową nowej atrakcji Dragon Fire. Dyrektor zarządzający powiedział:

„Chcę, abyście podjęli kilka decyzji dotyczących budowy Dragon Fire. Po pierwsze, wszystkie władze wymagają ocen ryzyka dla wszystkich nowych kolejek. Dragon Fire wiąże się z wieloma zagrożeniami, które nie były wcześniej oceniane. Na przykład kaski VR będą nadwerężały karki klientów przy ostrzejszych zakrętach podczas jazdy. Sugeruję, abyśmy zbudowali pierwszą tego typu kolejkę w kraju, który ma najmniej rygorystyczne przepisy kontrolne. Potem możemy przetestować kolejkę w praktyce i wykorzystać jej skuteczne działanie, aby przekonać inne władze, że kolejka jest bezpieczna. Trudno będzie ją zbudować. Trudno jest nam znaleźć wykonawcę, który weźmie odpowiedzialność za zbudowanie kolejki według naszego projektu. Rozważamy podjęcie się roli generalnego wykonawcy, który będzie podzlecał roboty specjalistom w dziedzinach inżynierii lądowej, mechanicznej, elektroniki itp. Czy to by wam odpowiadało?

Będzie to najdroższy projekt, jakiego się dotychczas podjęliśmy. Obawiamy się, że nie będziecie w stanie zgromadzić odpowiednich środków finansowych na pokrycie naszych prac projektowych oraz późniejszych kosztów budowy. Poza tym jest to duży projekt i – jak zwykle zresztą – będziemy potrzebowali zespołu do kontaktu posiadającego jasny zakres obowiązków."

Po zakończeniu video konferencji, dyrektor zarządzający Dreemparku poprosił Cię, abyś został i przygotował wyjaśnienie kilku kwestii:

- Jakie są etyczne konsekwencje budowy kolejki Dragon Fire w kraju, który ma najmniej rygorystyczne przepisy kontrolne?

- Jakie są konsekwencje pozwolenia MIMC na podjęcie się budowy kolejek?

- W jaki sposób możemy zapewnić MIMC o naszej zdolności do pokrycia kosztów budowy Dragon Fire? Przy okazji omówcie ryzyko, jakie może wynikać dla Dreemparku z zapewnienia MIMC, i zaproponujcie sposoby jego ograniczenia.

- Jakie powinny być obowiązki zespołu do kontaktów?

- Dostałeś poniższego maila od Cynthii, CFO Dreemparku

Od: Cynthia Goldstein, dyrektor finansowa

Do: Starszy kierownik finansowy

Temat: Film dokumentalny

Cześć!

Przesyłam ci kopię pisma od naszych radców prawnych na temat filmu dokumentalnego, który zostanie wkrótce nadany.

Rozumiemy, że film ten dotyczy parków Dreem Depth, choć istnieje na świecie mnóstwo innych aquaparków, które mają znacznie niższe standardy jakości niż my. Na przykład: baseny, w których mieszkają nasze delfiny, są znacznie większe niż te w większości innych parków wodnych, a mimo to wskazuje się na nas jako tych, którzy przysparzają zwierzętom cierpień fizycznych i psychicznych poprzez trzymanie delfinów w niewoli.

Film sugeruje, że źle traktujemy delfiny, jednocześnie mylnie informując gości o dobrostanie tych zwierząt. Na przykład, przed kamerą pojawił się były trener Dreem Depth, który twierdzi, że każdy delfin, który nie chce współpracować podczas treningu, jest izolowany na kilka godzin, co jest stresujące dla tak inteligentnego i towarzyskiego zwierzęcia. Mamy także politykę traktowania wiodącego delfina w każdym parku jak gwiazdy afisza. Na przykład gwiazda pokazu w brytyjskim parku nazywa się „Flicka". Nie ujawniamy faktu, że „gwiazdy" te są po cichu wymieniane, gdy umierają lub są zbyt stare, by podołać swojej roli.

Raczej nie uda nam się zapobiec emisji tego filmu. Chciałabym uzyskać twoją opinię na dwa tematy:

Czy możemy powiedzieć, że Nature View, firma producencka, zachowała się nieetycznie, skupiając się na nas w swoim filmie? Na przykład, moglibyśmy odzyskać część utraconej sympatii opinii publicznej, gdyby udało nam się dowieść, że Dreem Depth traktowana jest nieuczciwie. Jednak będzie to możliwe wyłącznie, gdy będziemy przekonujący, więc chcę przeanalizować ten argument z obu stron.

Jakie problemy strategiczne miałby Dreempark, gdybyśmy przestali oferować pokazy delfinów na żywo w parkach Dreem Depth?

Cynthia

Kancelaria Norton and Jones

Sz. P. Ken Hinkel

Dyrektor generalny

Dreempark

Szanowny Panie,

Film dokumentalny Nature View

Załączam kopię pisma, które wysłaliśmy do producentów dokumentu telewizyjnego, który ma wkrótce zostać nadany na antenie. Jeżeli ono nie poskutkuje, to będziemy jedynie mogli złożyć wniosek do sądu o wydanie zakazu emisji filmu. Zgodnie z naszą rozmową telefoniczną odradzalibyśmy podejmowanie kroków sądowych, ponieważ naszym zdaniem mało prawdopodobne jest, aby sprawa została rozstrzygnięta na Państwa korzyść.

Z poważaniem, Walter Lee

Partner

-KOPIA PISMA DORĘCZONEGO DO CENTRALI NATURE VIEW

Sz. P. Adams

Producent wykonawczy

Nature View

Nadchodząca emisja filmu dokumentalnego „Uśmiech przez łzy"

Szanowny Panie,

Moja kancelaria reprezentuje spółkę Dreempark. Nasi klienci rozumieją, że planują Państwo nadać film dokumentalny dotyczący dobrostanu zwierząt w należących do spółki parkach wodnych Dreem Depth. Uważamy, że Państwa dokument zniesławi naszego klienta poprzez stwierdzenie, że delfiny trzymane w parkach cierpią z powodu przetrzymywania ich w niezadowalających i stresujących warunkach.

Prosimy o przesunięcie terminu emisji Państwa dokumentu do czasu zapoznania się z nim przez naszego klienta i skorygowania przezeń wszelkich błędów co do stanu faktycznego.

Oczekujemy na odpowiedź.

Z poważaniem

Walter Lee

Partner

Astrid Zakrzewska, FCMA, CGMA, FCCA

Zysk nie zawsze jest najważniejszym kryterium oceny

Zarządy firm czują obecnie coraz większą presję, aby generować zyski i osiągać wzrost wartości firmy. Z perspektywy ekonomicznej, jeśli dany projekt jest opłacalny finansowo, przynosi zwrot z zaangażowanych kapitałów i pozwala na osiągnięcie zamierzonych celów, to firma powinna go wdrożyć. Niestety, często w analizie pomija się kwestie etyczne, a nawet szuka się takich rozwiązań, które pozwolą na ich obejście.

Etyka w biznesie to bardzo ciekawe, ale jednocześnie trudne zagadnienie. Jak wytłumaczyć właścicielom, że dane zachowanie, przedsięwzięcie, a nawet dotychczasowy model biznesowy łamie podstawowe zasady moralne, pomimo przynoszenia dużych dochodów, i należy powziąć działania, aby go zaprzestać lub zmienić?

Osoby zarządzające przedsiębiorstwem są odpowiedzialne za strategię i działania firmy przed szerokim gronem interesariuszy (stakeholders), dla których osiągnięty zysk nie zawsze jest najważniejszym kryterium oceny. Są oni obdarzeni zaufaniem, że ich działania będą zgodne z przepisami prawa, ale także z normami ładu społecznego i moralnego.

Zachowanie etyczne cechuje obiektywizm w podejmowaniu decyzji. Konieczne jest rozważenie wszelkich ryzyk, na które mogą być narażeni interesariusze. Musimy zawsze pamiętać, że nie chodzi tylko o konsekwencje prawne naszych działań, ale także o to, jak będziemy postrzegani, jak dane postępowanie wpisuje się w nasz model biznesu i czy jest ono zgodne z naszymi wartościami.

Uczciwość i rzetelność w działaniach to kolejny aspekt, na który należy zwrócić uwagę. Przedsiębiorstwa powinny zawsze w przejrzysty i wiarygodny sposób odnosić się do związanych z nimi kwestii i komunikować się z otoczeniem w sprawach wątpliwych lub spornych. Niestety, firmy często są narażone na ataki z różnych stron i nie potrafią skutecznie sobie z nimi poradzić.

Przedsiębiorstwa działające w krajach rozwiniętych, bez względu na to czy są notowane na giełdzie, czy nie, coraz częściej sporządzają kodeksy etyczne, według których działają i oczekują tego samego od swoich współpracowników, podwykonawców i dostawców. Każdy członek CIMA jest zobowiązany do przestrzegania Kodeksu Etycznego CIMA (CIMA Code of Ethics) i zawsze ma możliwość konsultacji ze specjalistami, którzy pomogą mu wyjaśnić ewentualne wątpliwości

Istnieje pokusa przenoszenia operacji do krajów, w których przepisy prawa są dużo łagodniejsze, a standardy etycznie wręcz nie istnieją, co umożliwia osiąganie znacznych zysków. Taka strategia ma na szczęście coraz mniej zwolenników i preferowane są te firmy, których działania są odpowiedzialne i zgodne z normami etycznymi.

Informacje ogólne o spółce Dreempark

- Jesteś starszym menedżerem finansowym w spółce Dreempark. Jest to spółką notowana na giełdzie, która została założona w 1962 roku w Wielkiej Brytanii. Dreempark jest właścicielem i zarządza pięcioma parkami rozrywki: jednym w Wielkiej Brytanii, trzema w Europie kontynentalnej i jednym na Środkowym Wschodzie.

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów