fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zatory płatnicze: dłużnicy będą tłumaczyć się przed prezesem UOKiK

Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
Wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych będzie zróżnicowana w zależności od tego kto jest dłużnikiem. Wzrośnie koszt odzyskiwania należności.

Od 1 stycznia 2020 roku będą obowiązywały nowe zasady dochodzenia roszczeń przez wierzycieli nierzetelnych kontrahentów. W dniu 6 sierpnia 2019 r. Prezydent podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania zatorów płatniczych, nowelizującą m.in. ustawę o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Sankcje będą surowsze.

Widoczna już na pierwszy rzut oka zmiana dotyczy tytułu ustawy – nie będzie to już ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, a ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Przedmiotem ustawy objęto nowe kwestie –  skutki niewykonania obowiązków przez dłużnika oraz postępowanie w sprawie nadmiernego opóźniania się ze spełnieniem świadczeń pieniężnych, prowadzone przez prezesa UOKiK.

Zróżnicowana została wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych. W przypadku transakcji handlowych, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny będący podmiotem ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA