Postojowe nie tylko dla ubezpieczonych obowiązkowo

To, że przedsiębiorca podlega ubezpieczeniom społecznym w ZUS dobrowolnie, nie wyklucza go z mechanizmu wsparcia z tarczy antykryzysowej, jakim jest świadczenie postojowe.

Aktualizacja: 04.10.2020 07:43 Publikacja: 04.10.2020 00:01

Postojowe nie tylko dla ubezpieczonych obowiązkowo

Foto: AdobeStock

W ramach tzw. tarczy antykryzysowej, uregulowanej w kilku ustawach, m.in. w tych powszechnie zwanych tarczą 2.0, tarczą 3.0 i tarczą 4.0, wprowadzono do polskiego porządku prawnego instytucję, która przyjęła nazwę świadczenia postojowego. Ten mechanizm jest jednym z elementów wsparcia polskich przedsiębiorców i zleceniobiorców pokrzywdzonych wskutek pandemii wywołanej wirusem SARS-coV-2.

Świadczenie postojowe jest skierowane do przedsiębiorców oraz osób świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych – w szczególności umowy zlecenia, umowy agencyjnej czy umowy o dzieło. Jak wskazano w uzasadnieniu do ustawy, podmioty te są narażone na niestabilność, a nawet na całkowitą utratę przychodów z powodu pandemii COVID-19, ze względu na brak zleceń lub zamówień czy też rezygnację z realizowanych lub zawieranych umów.

Pozostało 93% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów