Fundusze unijne: miliard złotych czeka na przedsiębiorców gotowych na rozwój

Jeżeli mikro, mała lub średnia firma jest gotowa przeprowadzić prace rozwojowe, stworzyć nowy lub zasadniczo zmodernizować dotychczas oferowany produkt, a do tego wykazać, że rozwijany zakres działalności mieści się w tzw. krajowych inteligentnych specjalizacjach, to czeka na nią nawet 15 mln euro bezzwrotnej dotacji.

Publikacja: 27.09.2017 06:30

Fundusze unijne: miliard złotych czeka na przedsiębiorców gotowych na rozwój

Foto: Fotolia.com

Kwota ta może być nawet większa i dojść do 20 mln euro, jeżeli w całym projekcie przeważać będą badania przemysłowe, a prace rozwojowe będą ich kontynuacją. Także intensywność wsparcia, czyli to jaka część wydatków (kwalifikowanych) może zostać sfinansowana z unijnych pieniędzy, jest wyższa dla badań przemysłowych, niż prac rozwojowych. Jednak projekt, który ich nie przewiduje, a bazuje wyłącznie na prowadzeniu tych ostatnich, także może ubiegać się o dofinansowanie. Liczy się to, żeby jego ostatecznym efektem były nowe lub znacząco zmodernizowane (unowocześnione) produkty, na które jest realne zapotrzebowanie na rynku, nadają się do wdrożenia (uruchomienia produkcji, zastosowania), a całe przedsięwzięcie jest uzasadnione ekonomicznie.

Innowacyjność

O ile bowiem głównym celem działania 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa", o którym tutaj mowa, i które jest częścią programu „Inteligentny rozwój", jest dofinansowanie prac B+R w firmach, to chodzi jednak o wspieranie projektów, które mają szansę na komercjalizację. Stąd istotny jest ostateczny efekt w postaci nowego lub znacząco zmodernizowanego produktu (towaru, usługi, technologii).

Jednym z kryteriów, wpływających na to, która firma otrzyma wsparcie w postaci dofinansowania, jest innowacyjność wypracowanego rozwiązania (nowość rezultatów projektu). Zgodnie z jego brzmieniem, dofinansowane mogą być wyłącznie projekty, których rezultat (łącznie):

- stanowi innowację produktową lub procesową,

- charakteryzuje się nowością co najmniej w skali polskiego rynku, w kontekście posiadanych przez niego nowych cech, funkcjonalności, w porównaniu do rozwiązań dostępnych na rynku.

Jak można przeczytać w dokumencie, w którym zebrane są kryteria oceny projektów, w przypadku innowacji produktowej nowość rezultatów projektu (co najmniej w skali polskiego rynku) jest rozumiana jako znacząca zmiana. Oznacza to, że podczas oceny wniosku pod uwagę brane są wskaźniki jakościowe i ilościowe, które odróżniają ten produkt od występujących na rynku produktów o podobnej funkcji podstawowej.

Natomiast w przypadku innowacji procesowej – nowość rezultatów projektu rozumiana jest jako wprowadzenie zmian technologicznych (co najmniej w skali polskiego rynku). Stąd weryfikacji podlegać będzie, czy technologia wykorzystana w procesie stanowi nowość w skali polskiego rynku oraz czy mamy do czynienia ze znaczącą zmianą w zakresie technologii, urządzeń oraz/lub oprogramowania.

Mając na uwadze cel działania 1.1.1, jak i całego programu „Inteligentny rozwój" nie powinno zaskakiwać, że priorytetem jest wspieranie powstania innowacyjnych produktów/technologii/usług, które nie są jeszcze dostępne na polskim rynku lub też takich, które są dostępne, ale oferują nowe, innowacyjne funkcjonalności co najmniej w skali polskiego rynku.

Stąd oceniający projekt eksperci mają na względzie przede wszystkim poziom innowacyjności danego rozwiązania oraz jego znaczenie dla rozwoju danego przedsiębiorstwa, polskiej gospodarki, dla jej unowocześnienia i poprawy jej konkurencyjności na rynku międzynarodowym. W związku z tym eksperci dokonując oceny projektu w zakresie opisywanego kryterium biorą pod uwagę, czy proponowane innowacyjne rozwiązanie cechuje wystarczający stopień nowości, czy też cechujące to rozwiązanie zmiany/cechy/nowe funkcjonalności są mało znaczące i nie zawierają w sobie wystarczającego stopnia nowości. Na potrzeby oceny merytorycznej znajduje zastosowanie definicja innowacyjności określona w Podręczniku Oslo (OECD, 2005):

- innowacja produktowa oznacza wprowadzenie na rynek przez dane przedsiębiorstwo nowego towaru lub usługi, lub znaczące ulepszenie oferowanych uprzednio towarów i usług w odniesieniu do ich charakterystyk lub przeznaczenia,

- innowacja procesowa oznacza wprowadzenie do praktyki w przedsiębiorstwie nowych, lub znacząco ulepszonych metod produkcji lub dostawy.

Ocena dokonywana jest w skali od 0 do 5, przy czym liczba przyznanych punktów oznacza, że projekt spełnia dane kryterium w stopniu:

- 5 – doskonałym,

- 4 – bardzo dobrym,

- 3 – dobrym,

- 2 – przeciętnym,

- 1 – niskim,

- 0 – niedostatecznym.

Pozostałe warunki

Inne merytoryczne kryteria, które należy wziąć pod uwagę przygotowując wniosek o dofinansowanie, odnoszą się do:

- planu prac B+R (agendy badawczej) przygotowanego przez przedsiębiorcę, który powinien być spójny i adekwatny do celu projektu, realny, w tym wykazujący zagrożenia, które mogą wystąpić w trakcie realizacji (rozpoznane ryzyka),

- potencjału zespołu badawczego oraz zasobów technicznych – przedsiębiorca musi wykazać, że jego własne zasoby ludzkie, techniczne, organizacyjne z ewentualnym uwzględnieniem potencjału podwykonawców (np. wynajętych jednostek badawczych, naukowych) są (będą) wystarczające do skutecznej realizacji całego projektu i osiągnięcia jego celu,

- zapotrzebowania rynkowego i opłacalności wdrożenia – przedsiębiorca musi m.in. wykazać, posiłkując się np. badaniami rynku, opiniami użytkowników, że poprawnie zdefiniował rynek docelowy, wymagania, preferencje odbiorców (klientów), kierunek i tempo rozwoju. Istotne jest także to, aby w konsekwencji wprowadzenia produktu (technologii, usługi) na rynek albo zastosowania nowej technologii w prowadzonej działalności, nastąpiła poprawa wyników firmy,

- zaplanowanego miejsca (państwa), w którym ma zostać wdrożony rezultat projektu (towar, usługa, technologia).

Powyższe kryteria są oceniane w skali punktowej. Natomiast merytoryczne kryteria dostępu (oceniane na zasadzie spełnia/nie spełnia) obejmują badanie tego, czy:

- projekt obejmuje badania przemysłowe i prace rozwojowe albo prace rozwojowe,

- projekt wpisuje się w krajową inteligentną specjalizację,

- własność intelektualna nie stanowi bariery dla wdrożenia rezultatów projektu,

- kadra zarządzająca oraz sposób zarządzania w projekcie umożliwiają jego prawidłową realizację.

Liczby i terminy

Wnioski o dofinansowanie będą mogły składać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Nabór aplikacji ruszy drugiego października, a zakończy się 29 grudnia. Wnioski o dofinansowanie będzie przyjmować Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a na stronie internetowej tej instytucji można znaleźć szczegółowe wyjaśnienia, jak należy to zrobić oraz inne informacje niezbędne potencjalnym beneficjentom (regulamin konkursu, wykaz krajowych inteligentnych specjalizacji, opis kryteriów wyboru projektów, wzory dokumentów).

Maksymalne dofinansowanie nie może przekroczyć dla przedsiębiorstwa na jeden projekt:

- 20 mln euro – jeżeli projekt obejmuje głównie badania przemysłowe,

- 15 mln euro – jeżeli projekt obejmuje gł. prace rozwojowe.

NABÓR WNIOSKÓW

Zgodnie z regulaminem konkursu wnioski o dofinansowanie będą przyjmowane w okresie od 2 października do 29 grudnia, z zastrzeżeniem podziału konkursu na trzy etapy. Nabór wniosków o dofinansowanie prowadzony będzie w następujących terminach:

- od 2 października do 31 października,

- od 1 listopada do 30 listopada,

- od 1 grudnia do 29 grudnia.

Kwota ta może być nawet większa i dojść do 20 mln euro, jeżeli w całym projekcie przeważać będą badania przemysłowe, a prace rozwojowe będą ich kontynuacją. Także intensywność wsparcia, czyli to jaka część wydatków (kwalifikowanych) może zostać sfinansowana z unijnych pieniędzy, jest wyższa dla badań przemysłowych, niż prac rozwojowych. Jednak projekt, który ich nie przewiduje, a bazuje wyłącznie na prowadzeniu tych ostatnich, także może ubiegać się o dofinansowanie. Liczy się to, żeby jego ostatecznym efektem były nowe lub znacząco zmodernizowane (unowocześnione) produkty, na które jest realne zapotrzebowanie na rynku, nadają się do wdrożenia (uruchomienia produkcji, zastosowania), a całe przedsięwzięcie jest uzasadnione ekonomicznie.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara