Rynek M&A w Polsce ma się dobrze - raport o fuzjach i przejęciach

W pierwszym półroczu 2019 r. odnotowano ożywienie w fuzjach i przejęciach firm. Większość dokonała się między polskimi podmiotami.

Publikacja: 20.09.2019 07:56

Rynek M&A w Polsce ma się dobrze - raport o fuzjach i przejęciach

Foto: 123RF

W badanym okresie na rynku polskim dokonano 61 transakcji – o 13 więcej niż przed rokiem. Łączna wartość przekroczyła 4 mld euro.

To wnioski z raportu "Struktura rynku M&A w Polsce" autorstwa Kancelarii Kochański & Partnerzy, specjalizującej się m.in. w tej dziedzinie.

Szczególny ruch odnotowano w sektorach usług transportowych, finansowych i nieruchomości, których udział w ogólnej wartości transakcji wynosi odpowiednio 33,57 proc., 24,17 oraz 14,75. Większości transakcji po stronie nabywcy to inwestorzy branżowi. Jedynie 15 proc. transakcji zrealizowały fundusze inwestycyjne.

Czytaj też: Wartość rynku fuzji i przejęć w Polsce będzie rosła

W ocenie prowadzących badanie polski sektor finansowy jest wyjątkowo atrakcyjny w oczach inwestorów także ze względu na dobre regulacje, których efektem jest m.in. funkcjonowanie tzw. piaskownicy regulacyjnej KNF, oraz wyjątkową stabilność na tle innych państw UE, którą potwierdzają m.in. stress-testy przeprowadzane w sektorze bankowym.

Jedną z przyczyn tego przyśpieszenia jest znany od kilku lat problem sukcesji w przedsiębiorstwach rodzinnych, dlatego że pokolenie, które zakładało firmy wraz z rozpadem PRL, teraz wchodzi w wiek emerytalny i nie zawsze przedsiębiorca ma naturalnego następcę w biznesie, zresztą rozliczenia rodzinne też generują transakcje.

Drugim czynnikiem jest globalizacja wzmagająca konkurencję, zauważono też wzmożoną aktywność brytyjskich i amerykańskich inwestorów, co może wynikać z procedury wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii, tymi transakcjami niektóre firmy chcą zabezpieczyć swoje interesy na kontynencie.

Wartość wykupu całościowego dotyczyła 65 proc. transakcji i 59 proc. liczby transakcji. Wykup większościowy dotyczył z kolei odpowiednio: 18 proc. wartości transakcji i 19 ich liczby.

Powyższe wyniki wskazują na dominujący długotrwały charakter inwestycji, a analizując liczbę dokonanych transakcji w I półroczu 2019 r., można zauważyć aktywność wszystkich badanych sektorów gospodarki, co dobrze świadczy o polskich fundamentach wzrostu gospodarczego – puentuje raport Szymon Balcerzak, szef zespołu doradztwa transakcyjnego i analiz Kancelarii Kochański i Partnerzy.

W badanym okresie ponad połowa kapitału zaangażowanego w fuzje i przejęcia pochodziła od firm rodzimych, co ma wskazywać na trend konsolidacji polskich przedsiębiorstw, by łatwiej konkurować z firmami międzynarodowymi.

Ułatwienie przejmowania firm rodzinnych było celem wprowadzonej rok temu ustawy o zarządzie sukcesyjnym, pozwalającym bezboleśnie zarządzać firmą po śmierci jednoosobowego przedsiębiorcy.

Z kolei przed dwoma dniami Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zaprezentowało założenia kolejnego narzędzia dla większych przedsiębiorców, w tym spółek akcyjnych – fundację rodzinną. Ale także przy stosowaniu tych procedur może dochodzić do fuzji czy przejęć firm czy ich części.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów