fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zgromadzenia wspólników są coraz prostsze dzięki nowym technologiom

Adobe Stock
Wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej w funkcjonowaniu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością to odzwierciedlenie konieczności dostosowania rzeczywistości spółek kapitałowych do dynamicznych i coraz częściej transgranicznych relacji biznesowych.

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych, która weszła w życie 3 września 2019 roku zapewnia możliwość przeprowadzenia zgromadzenia wspólników w formie telekonferencji i telezgromadzenia.

Mimo ograniczonych do minimum wymagań technicznych, z ostrożnością podejść należy do kwestii formalnych, które w przypadku wpływu na treść uchwał, mogą mieć znaczenie przy zaskarżaniu uchwał. Dotyczy to w szczególności spółek, gdzie wzajemne relacje pomiędzy wspólnikami nie są partnerskie.

Telekonferencja i telezgromadzenie

Zgodnie ze znowelizowanym art. 2341 k.s.h. umowa spółki może dopuszczać udział w zgromadzeniu wspólników przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, co obejmuje w szczególności: transmisję obrad zgromadzenia wspólników w czasie rzeczywistym lub dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której wspólnicy mogą wypowiadać się w toku obrad zgromadzenia wspólników, przebywając w miejscu innym niż miejsce obrad zgromadzenia wspóln...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA