Postępowanie likwidacyjne powinno być dokładne

Czynnością, która kończy byt prawny spółki jest wykreślenie jej przez sąd z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Sąd uczyni to tylko i wyłącznie wtedy, gdy spółka nie będzie posiadać już żadnego majątku.

Publikacja: 15.09.2017 05:40

Postępowanie likwidacyjne powinno być dokładne

Foto: 123RF

Co ważne, spółki mogą być wykreślane, gdy mają długi, jeśli z ich udziałem toczy się postępowanie sądowe, ale sąd nie wykreśli ich, jeżeli dysponują jakimś majątkiem, dlatego konieczny jest jego uprzedni podział.

Według starych przepisów

Co jednak, gdy pomimo przeprowadzenia likwidacji, np. przez zaniedbanie, po spółce pozostanie majątek, który nie został rozdzielony zgodnie z uchwałą wspólników? Problem ten nie jest wcale błahy. Skoro spółka będąca właścicielem majątku przestała istnieć, brak jest osoby czy też podmiotu, który mógłby rozdysponować majątkiem i przekazać go komuś. Likwidator spółki przestał nim być w momencie jej wykreślenia, podobnie wspólnicy – majątek pozostaje więc niczyj. Sądy i doktryna od dawna szukali rozwiązania, które pozwoliłoby na rozdysponowanie majątku, przy jednoczesnej ochronie byłych wspólników spółki lub jej wierzycieli, jeżeli istnieli.

Jedna z koncepcji, zaprezentowana w orzeczeniu Sądu Najwyższego z 26 maja 1936 r., II C 331/36, odwoływała się do idei następstwa prawnego i zakładała, że majątek ujawniony dopiero po zakończeniu postępowania likwidacyjnego i po wykreśleniu spółki z rejestru, a nieobjęty likwidacją, należy do wspólników. Pomimo że orzeczenie wydane zostało jeszcze w okresie międzywojennym, cytowane było wielokrotnie również w przypadku interpretacji obecnie obowiązujących przepisów. Druga kon- cepcja, obecna w orzecznictwie Sądu Najwyższego, zakłada konieczność przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego poprzez uzupełniające powołanie likwidatora albo kontynuowanie poprzedniego postępowania (po usunięciu wpisu o wykreśleniu spółki z rejestru) lub wznowienie postępowania. Inny pomysł przewidywał analogiczne zastosowanie przepisów o kuratorze spadku.

Zgodnie z nowelizacją ustawy

Wszystkie wskazane rozwiązania wydają się być nieaktualne, zważywszy na nowelizację ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, która weszła w życie 1 stycznia 2015 r. W przypadku spółek, które zostały wykreślone z rejestru po tej dacie, zastosowanie znajduje art. 25e ustawy o KRS, zgodnie z którym Skarb Państwa nabywa nieodpłatnie z mocy prawa mienie pozostałe po tych podmiotach (bez względu na przyczynę wykreślenia), jeśli wcześniej nie rozporządził nim właściwy organ. Jeżeli po podmiocie, oprócz wskazanego mienia, pozostały również zobowiązania, Skarb Państwa ponosi za nie odpowiedzialność, ale tylko w zakresie tego, co nabył. Również m.in. wspólnicy spółki lub inne osoby uprawnione do majątku, mogą dochodzić swoich praw względem Skarbu Państwa.

Dochodzenie swoich praw względem Skarbu Państwa, zarówno w przypadku wierzyciela jak i wspólnika, ograniczone jest dość rygorystycznym terminem, który wynosi jedynie rok. Co więcej, biegu tego rodzaju terminu nie można przerwać, jak ma to miejsce, np. w przypadku przedawnienia. Już na etapie uchwalania nowelizacji, przedstawiciele Sądu Najwyższego i Biura Legislacyjnego Senatu zgłaszali wątpliwości co do zgodności tej regulacji z Konstytucją. ?

Zdaniem autora

Kamil Matyśkiewicz, radca prawny w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Ustawodawca w nowelizacji ustawy o KRS wprowadził uniwersalną regułę, która powinna rozwiewać wszelkie wątpliwości dotyczące dziedziczenia po wykreślonym podmiocie. Niestety, te same przepisy, jeszcze podczas ich tworzenia, zrodziły nowe pytania i wątpliwości. Po pierwsze, Skarb Państwa nabywa majątek nieodpłatnie, co może stać w sprzeczności z zasadą wyrażoną w art. 21 konstytucji, który stanowi, że wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy jest dokonywane na cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem. Po drugie, problem mają wspólnicy, którzy chcieliby uzyskać udział w ma- jątku, jaki pozostał po spółce. Muszą oni bowiem nie tylko reprezentować 2/3 głosów w wykreślonej spółce, ale również wykazać, że wszyscy wierzyciele zostali zaspokojeni lub zabezpieczeni. W tym celu nie wystarczy jedynie złożenie oświadczenia, okoliczność tę trzeba udowodnić. Biorąc pod uwagę, że wierzytelności mogą wynikać z różnych zdarzeń prawnych, powstających w różnym czasie, to nawet osoby prowadzące sprawy spółki mogą nie mieć wiedzy o wszystkich. A trzeba pamiętać, że w przy- padku spółki z o.o., to nie wspólnicy a zarząd prowadzi jej sprawy. Jak widać, przed złożeniem wniosku o wykreślenie podmiotu z rejestru, lepiej dwa razy sprawdzić, czy nie pozostał w niej żaden majątek. Z tej przyczyny postępowanie likwidacyjne powinno zostać przeprowadzone jak najdokładniej, a sami wspólnicy powinni dokładnie zweryfikować sprawozdanie likwidatora przed jego zatwierdzeniem. ?

Co ważne, spółki mogą być wykreślane, gdy mają długi, jeśli z ich udziałem toczy się postępowanie sądowe, ale sąd nie wykreśli ich, jeżeli dysponują jakimś majątkiem, dlatego konieczny jest jego uprzedni podział.

Według starych przepisów

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona