fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Odszkodowanie za utratę wartości firmowego auta po wypadku

123RF
Odszkodowanie za uszkodzenie samochodu może obejmować, oprócz kosztów jego naprawy, także zapłatę sumy pieniężnej odpowiadającej różnicy między wartością auta przed uszkodzeniem i po naprawie.

O rekompensatę może wystąpić aktualny właściciel pojazdu, choć szkoda wystąpiła, gdy auto było własnością firmy leasingowej. Tak orzekł Sąd Okręgowy w Białymstoku (VII Ga 284/14) w sprawie z powództwa przedsiębiorcy Krzysztofa A. przeciwko towarzystwu ubezpieczeniowemu. Powód domagał się od pozwanego 11 216 zł z tytułu odszkodowania za ubytek wartości jego pojazdu uszkodzonego w wypadku drogowym.

Do wypadku doszło, gdy Krzysztof A. nie był właścicielem auta, ale jego posiadaczem na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Już po naprawie pojazdu odkupił samochód od leasingodawcy. Ubezpieczyciel sprawcy kolizji pokrył w całości koszty naprawy auta, ale nie chciał się zgodzić na zrekompensowanie poszkodowanemu utraty wartości rynkowej pojazdu.

W chwili zdarzenia pojazd stanowił własność leasingodawcy. Po naprawie Krzysztof A. wykupił auto za cenę wykupu wskazaną w umowie, tj. za 63 540 zł. Następnie zażądał rekompensaty od ubezpieczyciela za spowodow...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA