fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Fiskus już nie ogranicza rodzinnej sukcesji

123RF
Przedsiębiorca może rozliczać w podatkowych kosztach majątek otrzymany w poprzednich latach od rodziny. Skarbówka ustąpiła w tej sprawie.

Ze względu na konstytucyjną zasadę ochrony praw nabytych ograniczenia w rozliczaniu darowizn nie mają zastosowania do majątku, który został wprowadzony do firmy przed 1 stycznia 2018 r. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie „Rzeczpospolitej".

To korzystne dla podatników stanowisko powinno zakończyć trwające od prawie roku zamieszanie z darowiznami. Zaczęło się od październikowej nowelizacji ustawy o PIT, która zakazała rozliczania w kosztach darowanego, a także odziedziczonego majątku (którego nabycie było zwolnione z podatku od spadków i darowizn).

Co z zasadami

Nowe przepisy zaczęły obowiązywać 1 stycznia. W „Rzeczpospolitej" wielokrotnie pisaliśmy, że naruszają zasady ochrony praw nabytych oraz zaufania obywatela do państwa, zakaz dotyczy bowiem także tych osób, które dostały albo odziedziczyły majątek w poprzednich latach. Podkreślaliśmy też, że zmiany uderzają zwłaszcza w rodzinną sukcesję.

Ministerstwo Finansów jeszcze w zeszłym roku obiecywało, że naprawi nowe regulacje. Słowa dotrzymało, choć prace nad kolejną nowelizacją trwały aż pół roku. Przez ten czas fiskus wydawał niekorzystne dla przedsiębiorców interpretacje. Przykładowo w sprawie kobiety, która w zeszłym roku dostała od rodziców w darowiźnie kilka nieruchomości. W listopadzie wprowadziła je do swojej firmy i rozpoczęła amortyzację. Chciała nadal rozliczać nieruchomości w kosztach, fiskus się jednak na to nie zgodził.

Skarbówka zmieniła swoje stanowisko dopiero po nowelizacji, która weszła w życie 19 lipca (i dotyczy dochodów uzyskanych od 1 stycznia). Wynika z niej, że majątek otrzymany w darowiźnie można rozliczać w kosztach. Pod warunkiem jednak, że darczyńca dokonywał od niego odpisów amortyzacyjnych. Obdarowany musi przyjąć wartość określoną wcześniej przez darczyńcę i kontynuować amortyzację.

To korzystna dla przedsiębiorców zmiana, pojawia się jednak pytanie, jak rozliczać majątek otrzymany i wprowadzony do firmy w poprzednich latach, który nie był amortyzowany przez darczyńcę. Czy nie można kontynuować amortyzacji – tak jak mówią obecne przepisy? Czy też wolno rozliczać koszty, kierując się zasadą ochrony praw nabytych? W opisywanej sprawie kobiety, która dostała nieruchomości od rodziców, fiskus ostatecznie zajął to drugie, korzystniejsze dla niej stanowisko. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zmienił wcześniejszą interpretację i pozwolił na naliczanie kosztów, zgadzając się, że kobiecie przysługuje prawo do amortyzacji, ponieważ została rozpoczęta jeszcze na podstawie regulacji z zeszłego roku. Niezależnie od tego, co robili z nieruchomościami darczyńcy.

Stare bez zmian

Takie podejście oznacza, że ograniczenia w amortyzacji darowanego majątku, które weszły w życie 1 stycznia (znowelizowane 19 lipca), działają tylko na przyszłość. Nie zmieniają się więc dotychczasowe rozliczenia. Czy to prawidłowe stanowisko? – zapytaliśmy Ministerstwo Finansów. Odpowiedziało, powołując się na konstytucyjną zasadę ochrony praw nabytych, że nowe rozwiązania nie mają zastosowania do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przyjętych do używania przed 1 stycznia 2018 r. Takie składniki majątku są amortyzowane na zasadach obowiązujących przed tą datą.

Nowelizacja obowiązująca od 19 lipca przywróciła także możliwość rozliczania w kosztach odziedziczonego majątku.

Paweł Satkiewicz doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego

Sprawa rozliczania w podatkowych kosztach darowizn ma dwie strony – jasną i ciemną. Jasną, bo skarbówka się zreflektowała, poprawiła przepisy i honoruje prawa tych, którzy rozpoczęli amortyzację darowanego majątku w poprzednich latach. Ciemną, bo to klasyczny przykład niskiej jakości podatkowej legislacji. Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o PIT została wprowadzona w pośpiechu i przyniosła wiele problemów przedsiębiorcom. Długo czekali na poprawki, zamieszanie trwało prawie rok i dopiero teraz skarbówka potwierdza, że zamierza przestrzegać zasady ochrony praw nabytych. Choć powinno to być oczywiste od początku.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA