fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zakazane opłaty od dostawców: opłaty półkowe i promocja produktów w gazetce

Fotorzepa, Piotr Guział
Sklepy nie będą mogły żądać od dostawców artykułów spożywczych nie tylko tzw. opłat półkowych, ale także pieniędzy za promocję produktu w gazetce.

Takie ograniczenia dla sprzedawców przewiduje projekt ustawy o zwalczaniu nieuczciwych praktyk rynkowych przedsiębiorców zajmujących się obrotem produktami spożywczymi lub rolnymi wobec dostawców produktów (autorstwa posłów PSL.). W środę sejmowa Komisja Gospodarki skierowała go do dalszych prac.

Projekt wskazuje niedozwolone praktyki, za które będą groziły wysokie kary – do 10 proc. obrotu i nie mniej niż 100 tys. zł. Na tak surowe sankcje narażą się sprzedawcy, którzy pobiorą od dostawców produktów spożywczych czy rolnych dodatkowe opłaty, np. za otwarcie nowej placówki czy usługi promocyjne.

Joanna Affre, adwokat z kancelarii Affre i Wspólnicy, zauważa, że przepisy spowodują, iż sieć handlowa nie będzie mogła pobierać opłat kształtujących cenę nabycia (np. rabatów) czy nieutrudniających dostępu do rynku opłat od wielkiego koncernu za pozycjonowanie jego towaru na półce.

Z kolei posłowie wskazują, że producenci rolni i dostawcy ich w...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA