fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cały czas brakuje jednoznacznego stanowiska w sprawie raportów OLAF

Adobe Stock
Orzeczenia polskich sądów odnoszące się do raportów Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych skupiały się głównie na kwestii ich mocy dowodowej, tj. kwestii uznania ich za dokumenty urzędowe.

Celem działania Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) jest walka z wszelkimi nadużyciami finansowymi oraz nielegalną działalnością na szkodę interesów finansowych UE. OLAF wyposażony został na mocy rozporządzenia nr 883/2013 w prawo do prowadzenia dochodzeń, których efektem są raporty zawierające zalecenia kierowane do właściwych organów państw członkowskich.

Wzrost znaczenia środków pochodzących z budżetu UE w obrocie gospodarczym zwiększa również ryzyko związanych z nimi nadużyć. W praktyce najczęściej występującymi formami nadużyć finansowych na szkodę interesów fiskalnych UE są wyłudzenia funduszy europejskich oraz nieprawidłowości związane z płatnościami należności celnych.

Raporty sporządzane przez OLAF były już wielokrotnie przedmiotem wypowiedzi polskiej judykatury. Orzeczenia polskich sądów odnoszące się do raportów OLAF skupiały się głównie na kwestii ich mocy dowodowej, tj. kwestii uznania ich za dok...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA