Nowy e-rejestr ma ułatwić restrukturyzację firm

Pełna elektronizacja postępowań, kontakt i dostęp do akt przez internet to przyszłość sądów upadłościowych.

Publikacja: 08.09.2017 08:21

Nowy e-rejestr ma ułatwić restrukturyzację firm

Foto: 123RF

Ministerstwo sprawiedliwości zaprezentowało projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Ma on zinformatyzować postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne firm. Co ciekawe, uruchomienie już wcześniej przewidzianego Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości (CRRU) jest wciąż odkładane. Wprowadzenia rejestru wymaga rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/848 w sprawie postępowania upadłościowego. Powinien on funkcjonować już od 26 czerwca 2018 r.

Ma on zapewnić wierzycielom bieżący dostęp do akt postępowań restrukturyzacyjnych oraz upadłościowych przez internet, umożliwić elektroniczne składanie pism, wydawanie orzeczeń i ich doręczanie. Przede wszystkim przewiduje ujawnienie w rejestrze szerokiego zakresu danych dotyczących tych postępowań.

Ma być zwiększony nadzór wierzycieli i sędziego komisarza nad nadzorcą sądowym, zarządcą, syndykiem. Ma być też zniesiony obowiązek publikacji ogłoszeń w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Ministerstwo Sprawiedliwości obiecuje, że z tych zmian wynikną oszczędności dla przedsiębiorców i sądów, obniżą się bowiem koszty postępowania. Radykalnie, bo o 99 proc., spaść ma też korespondencja w formie papierowej – elektroniczna będzie szybsza i pewniejsza.

– Projekt w zakresie prowadzenia akt wyłącznie w systemie teleinformatycznym należy ocenić absolutnie pozytywnie, gdyż korzyści z tego są oczywiste i niepodważalne. Przy tego typu pomysłach nie należy pytać, czy warto je wprowadzić, tylko dlaczego prace toczą się tak wolno – mówi „Rzeczpospolitej" sędzia Cezary Zalewski, szef Sądu Upadłościowego w Warszawie, największego w Polsce. – Mając jednakże na uwadze dotychczasowe doświadczenia we wdrażaniu Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości, należy być pesymistą w zakresie realności faktycznego wdrożenia Krajowego Rejestru Zadłużonych, który ma być znacznie szerszy niż CRRU – dodaje sędzia Zalewski.

Ministerstwo Sprawiedliwości miało czas na jego uruchomienie od maja 2015 r. (data uchwalenia przepisów w tym zakresie), a CRRU miał zostać faktycznie uruchomiony 1 lutego 2018 r.

Do 31 sierpnia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym opublikowano 15 436 ogłoszeń związanych z postępowaniami upadłościowymi lub restrukturyzacyjnymi.

etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego