VAT: informacja o likwidacyjnym spisie z natury od 1 września 2019 r.

Od 1 września przedsiębiorcy zawiadamiają fiskusa o spisie z natury odrębnie od deklaracji VAT-7 lub VAT-7K składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Publikacja: 02.09.2019 02:00

VAT: informacja o likwidacyjnym spisie z natury od 1 września 2019 r.

Foto: Adobe Stock

Stosownie do art. 14 ust. 5 zdanie pierwsze ustawy o VAT, w przypadkach, o których mowa w art. 14 ust. 1 i 3 ustawy o VAT, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki, zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, a także wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego albo uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego.

Czytaj też: Zniesienie obowiązku zawiadamiania o remanencie

Zamknięcie firmy i co dalej

Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:

1) rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;

2) zaprzestania przez podatnika czynnego VAT, będącego osobą fizyczną albo przedsiębiorstwem w spadku, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego;

3) wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego albo uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego – w przypadku gdy zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony i dokonano zgłoszenia do naczelnika urzędu skarbowego o kontynuowaniu prowadzenia tego przedsiębiorstwa pod firmą dotychczasowego przedsiębiorcy.

Przepisu art. 14 ust. 1 ustawy o VAT nie stosuje się do podatników, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT.

Przepis art. 14 ust. 1 ustawy o VAT stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik czynny VAT, będący osobą fizyczną albo przedsiębiorstwem w spadku, nie wykonywał czynności podlegających opodatkowaniu co najmniej przez 10 miesięcy. Nie dotyczy to podatników, którzy zawiesili wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów dotyczących zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.

Do 31 sierpnia 2019 r., stosownie do art. 14 ust. 3 zdanie drugie ustawy o VAT, podatnicy byli obowiązani załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki, zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu albo wystąpienia przypadków, o których mowa w art. 14 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.

Nie wszystkie dokumenty elektronicznie

Od 1 stycznia 2018 r. deklaracje podatkowe (VAT-7 i VAT-7K) mogą być składane wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Nie ma natomiast możliwości składania tą drogą wraz z deklaracją innych dokumentów (np. spisu z natury w przypadku likwidacji działalności gospdoarczej). Nie można zatem załączyć informacji o spisie z natury do elektronicznej deklaracji VAT-7 lub VAT-7K (składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki, zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu albo wystąpienia przypadków, o których mowa w art. 14 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT).

Co się zmieniło

Z tego względu ustawodawca zdecydował o zmianie przepisów w tym zakresie. Stosownie do art. 14 ust. 5 zdanie drugie ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2019 r., podatnicy są obowiązani złożyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości towarów i o kwocie podatku należnego, nie później niż w dniu złożenia deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki, zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu albo wystąpienia przypadków, o których mowa w art. 14 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Obecnie podatnicy składają zatem informację o przedmiotowym spisie z natury odrębnie od deklaracji VAT-7 lub VAT-7K (składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki, zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu albo wystąpienia przypadków, o których mowa w art. 14 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT). Spis powinien być złożony nie później niż w dniu złożenia tej deklaracji podatkowej.

Przykład:

Spółka cywilna została rozwiązana we wrześniu 2019 r. Jeżeli deklaracja VAT-7 za wrzesień 2019 r. zostanie złożona 25 października 2019 r., to likwidacyjny spis z natury powinien być złożony najpóźniej 25 października 2019 r., przy czym może oczywiście być złożony wcześniej, np. 22 października 2019 r.

Autor jest doradcą podatkowym

podstawa prawna: art. 1 pkt 3 ustawy z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2019 r. poz. 1520)

podstawa prawna: art. 14 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 2174 ze zm.)

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego