Ruch SA staje na nogi: sąd zatwierdził układy

Warszawski Sąd Okręgowy zmienił orzeczenie sądu restrukturyzacyjnego i zatwierdził dwa układy częściowe zawarte w ramach przyspieszonego postępowania układowego RUCH SA.

Publikacja: 02.09.2019 08:10

Ruch SA staje na nogi: sąd zatwierdził układy

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Oznacza to, że sądowa faza restrukturyzacji zakończyła się pomyślnie. Warunki spłaty długów będą korzystniejsze dla wierzycieli niż alternatywna upadłość spółki. A suma wierzytelności objętych układem przekroczyła 167 mln zł.

Czytaj także: Zażalenie Zarządu Ruchu SA na postanowienie o odmowie zatwierdzenia przez sąd układów częściowych z wierzycielami

Rozstrzygnięcie sądu pozwoli na przeprowadzenie procesu inwestycyjnego. Restrukturyzacja przedsiębiorstwa ma szansę powodzenia dzięki szerokiemu poparciu, jakie udało się zgromadzić wśród wierzycieli układowych, którzy pomimo znacznej redukcji zobowiązań potrafili uznać racje ekonomiczne i problemy, w jakich znalazł się Ruch – mówią przedstawiciele spółki. – Postępowanie pokazało, jak ważna jest niezakłócona współpraca na linii nadzorca sądowy – dłużnik – wierzyciele, która może doprowadzić do wspólnego sukcesu. Przed spółką z ponad 100-letnią tradycją otwiera się więc szansa na przetrwanie na rynku prasy.

Dodajmy, że rolę nadzorcy sądowego w przyspieszonym postępowaniu układowym Ruchu SA pełni spółka Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja SA. Kancelaria ta będzie dalej nadzorowała przebieg restrukturyzacji i czuwała nad prawidłowością zaspokojenia wierzycieli jako nadzorca wykonania układu.

Ruch jest w restrukturyzacji sądowej od początku września 2018 r. Toczą się wobec tej spółki tzw. przyspieszone postępowania układowe w celu zawarcia układów częściowych z wydawcami prasy.

Układy zostały przyjęte przez wierzycieli w kwietniu br., jednak w maju 2019 r. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy dopatrzył się uchybień proceduralnych i odmówił zatwierdzenia układów. Postanowienia warszawskiego sądu zostały zaskarżone m.in. przez Ruch.

Jednym z przyjętych wtedy przez sąd rejonowy zastrzeżeń było to, że z powodu braku odroczenia zgromadzenia wierzyciele nie mieli możliwości zapoznania się z ofertą udzielenia finansowania złożoną Ruchowi przez PKN Orlen SA.

W ocenie SR nie sposób przyjąć w tej sytuacji, że wierzyciele, nie znając treści oferty inwestora, mieli pełną wiedzę na temat propozycji układowych, a w szczególności realności ich wykonania, i byli w stanie podjąć racjonalną i ekonomicznie uzasadnioną decyzję co do umorzenia części długów.

Sprawa restrukturyzacji Ruchu ma ogromne znaczenie dla rynku mediów i prasy w Polsce, chodzi bowiem o jednego z największych dystrybutorów prasy do kiosków i sklepów w całym kraju.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego