Jak rozliczyć subwencję z Polskiego Funduszu Rozwoju

Czy przedsiębiorcy zapłacą podatek od otrzymanej dotacji z Tarczy Finansowej PFR? Kto może ubiegać się o całkowite umorzenie subwencji i w jakim terminie powinien to zrobić – na m.in. te pytania odpowiadają prawniczki z Kancelarii Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy.

Aktualizacja: 29.08.2021 08:48 Publikacja: 29.08.2021 00:01

Jak rozliczyć subwencję z Polskiego Funduszu Rozwoju

Foto: Adobe Stock

Polski Fundusz Rozwoju („PFR") realizuje program wsparcia dla przedsiębiorców w formie tzw. tarcz finansowych czyli subwencji, które mają na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom pandemii Covid-19. Dotychczas wsparcie to realizowane było w formie tzw. Tarczy Finansowej 1.0 do końca lipca 2020 r., a następnie kontynuowane w ramach Tarczy finansowej 2.0., którą uruchomiono w styczniu 2021 r. Jak podaje PFR, z programu Tarcza Finansowa PFR 1.0 dla mikro, małych i średnich firm skorzystało ponad 347 tys. przedsiębiorstw z całej Polski, zatrudniających ponad 3,2 mln pracowników. Firmy otrzymały wsparcie w postaci subwencji finansowych na łączną kwotę 60,5 mld zł. Obecnie rozpoczęła się procedura umarzania subwencji, ale przedsiębiorcy wciąż mają pytania: jak prawidłowo rozliczyć i spłacić otrzymaną dotację, czy mogą liczyć na umorzenie całości lub części subwencji i wreszcie, czy zapłacą podatek od otrzymanej dotacji. Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy poniżej.

Pozostało 95% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara