fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Kary dla przedsiębiorców: biznes przeciw sankcjom Ziobry

Zbigniew Ziobro
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Pewność obrotu gospodarczego może być zagrożona.

Powrót Ministerstwa Sprawiedliwości do prac nad zmianami w ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, budzi ogromne zaniepokojenie biznesu. Krytycznie wobec tych rozwiązań wypowiedziała się większość organizacji przedsiębiorców. Wojciech Kostrzewa, prezes Zarządu Polskiej Rady Biznesu, mówi, że propozycja, zgodnie z którą pracodawca miałby odpowiadać za przestępstwa pracowników, to kolejny przykład tendencji rządu do delegowania zadań państwa na przedsiębiorców, obarczania ich dodatkowymi kosztami i odpowiedzialnością.

– Oczekuje się, że pracodawca będzie wyręczał organy ścigania – mówi „Rzeczpospolitej".

Obawy budzi też pomysł wprowadzenia tzw. konfiskaty prewencyjnej, umożliwiającej zabieranie majątków bez skazania. Zdaniem Radosława Płonki, eksperta BCC, ustawodawca chce przerzucić na obywatela ciężar udowodnienia, że jego majątek pochodzi z legalnych źródeł. Oznacza to wprowadzenie domniemania winy.

Gdyby te rozwiązania weszły w życie, wystarczyłoby, że osoba majętna utrzymywałaby kontakt ze – jak się później może okazać – sprawcą przestępstwa i mogłaby być narażona na obowiązek wykazania pochodzenia całego swojego majątku pod rygorem jego przejęcia przez państwo, też w wyniku pomyłki.

Jacek Cieplak, zastępca rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw, też ma obawy co do działania tego rozwiązania. Przykłady aresztów w sprawach gospodarczych czy instrumentalnego wszczynania postępowań karnoskarbowych przez fiskusa pokazują, że regulacje wycelowane w przestępców mogą być nadużywane.

Arkadiusz Pączka, ekspert Pracodawców RP, mówi o możliwych różnych interpretacjach przygotowywanych zapisów, a to już stwarza niepewność dla obrotu gospodarczego.

– Skoro są to przepisy dla biznesu, oczekujemy dyskusji o nich, a nie wrzucania gotowych zapisów bez refleksji, co oznaczają dla biznesu – tłumaczy „Rzeczpospolitej". Prace nad przepisami mogą ruszyć już we wrześniu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA