fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Należyta staranność: profesjonalista z branży budowlanej musi dostrzec wady 100-letniego budynku

Adobe Stock
Przedsiębiorca, zajmujący się działalnością budowlaną oraz wynajmem lokali użytkowych przyjmuje na siebie obowiązek sprawdzenia przedmiotu z należytą starannością.

Przypomniał o tym w wyroku Sąd Okręgowy w Olsztynie, który rozpatrywał pozew o odszkodowanie za szkodę wyrządzoną wadami rzeczy po utracie uprawnień z tytułu rękojmi. Z pozwem przeciwko gminie wystąpił przedsiębiorca, który nabył w przetargu nieruchomość. W pozwie podniósł, iż w okresie użytkowania budynku zaobserwowano silne zagrzybienie ścian oraz posadzki. Obiekt wymagał prac naprawczych. Wykonano roboty tynkarskie, malarskie, dokonano wymiany instalacji wodnej. Zdaniem przedsiębiorcy istniała dalsza potrzeba usunięcia przyczyn degradacji elementów konstrukcyjnych budynku. By budynek był użyteczny należało wykonać izolację – iniekcję krystaliczną, której koszt miałby wynieść ponad 182 tys. zł. Takiej kwoty odszkodowania domagał się przedsiębiorca.

W piśmie procesowym sprecyzował, że wady polegają na braku wentylacji grawitacyjnej w zamurowanej przestrzeni między budynkami, a także na istnieniu niewidocznego w dacie zakupu, ujawnionego ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA