Dotacje unijne dla firm służą efektywności energetycznej

Ze specjalnych pożyczek gwarancji lub poręczeń będą mogły korzystać firmy, w których traci się dużo energii i ciepła. A wszystko oczywiście po to, aby zmienić ten stan rzeczy i dodatkowo rozwijać odnawialne źródła energii.

Publikacja: 05.08.2015 06:10

Dotacje unijne dla firm służą efektywności energetycznej

Foto: www.sxc.hu

Ponad 150 mln euro ma pomóc przedsiębiorcom w termomodernizacji budynków i zainstalowaniu energooszczędnych maszyn i urządzeń. To pieniądze z programu „Infrastruktura i środowisko". Programu, który w całości poświęcony jest właśnie tym dwóm kwestiom: rozwojowi infrastruktury w wymiarze krajowym, a przynajmniej ponadregionalnym oraz działaniom bezpośrednio lub pośrednio sprzyjającym ochronie przyrody, w tym ochronie powietrza i wody.

Dwa audyty

Wspomniane działanie 1.2 także wpisuje się w te cele. W tym przypadku poprzez udzielanie wsparcia finansowego (chociaż nie ma co liczyć na bezzwrotne dotacje) tym firmom, w których jest pole do wprowadzenia zasadniczych zmian w zakresie produkcji, doposażenia budynków (termomodernizacja), wymiany instalacji itp. A wszystko w celu zminimalizowania strat wynikających z użytkowania energii i/lub ciepła (chłodu).

Jak można przeczytać w tzw. uszczegółowieniu programu, wsparcie skierowane będzie do dużych przedsiębiorstw w zakresie zastosowania rozwiązań przyczyniających się do optymalizacji gospodarowania energią oraz zwiększenia efektywności energetycznej, w tym wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Warunkiem ubiegania się o pomoc jest przedstawienie jednoznacznego planu poprawy warunków gospodarowania. Przy tym nie wystarczą deklaracje samego przedsiębiorcy. Musi on najpierw zainwestować w audyt energetyczny i to z niego muszą wynikać zalecenia, co gdzie można poprawić. Ponadto, na dofinansowanie mogą liczyć tylko te działania (zalecenia audytu), które jednocześnie będą zgodne z obwieszczeniem ministra gospodarki z dnia 21 grudnia 2012 r. w sprawie szczegółowego wykazu przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej.

Także po zakończeniu prac inwestycyjnych do obowiązków firmy będzie należało przeprowadzenie kolejnego audytu (ex post). I tu ważna informacja: w odniesieniu do dużych przedsiębiorstw (a na razie według zapisów programu „IiŚ" takie mają korzystać z tego wsparcia; dla małych i średnich firm taka pomoc ma być dostępna z programów regionalnych) zakup audytu energetycznego będzie kosztem niekwalifikowanym. Innymi słowy nie można go wliczyć do budżetu i finansować z udostępnionych środków.

Przykłady projektów

Przechodząc do konkretów, finansowane mogą być działania mające na celu poprawę efektywności energetycznej, a także zmierzające ku temu zmiany technologiczne w istniejących obiektach, instalacjach i urządzeniach technicznych, w tym m.in.:

- przebudowa linii produkcyjnych na bardziej efektywne energetycznie,

- głęboka, kompleksowa modernizacja energetyczna budynków przedsiębiorstwa,

- zastosowanie technologii efektywnych energetycznie poprzez przebudowę lub wymianę na energooszczędne urządzeń i instalacji technologicznych, oświetlenia oraz ciągów transportowych linii produkcyjnych,

- budowa lub przebudowa lokalnych źródeł ciepła (w tym wymiana źródła na instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii),

- zastosowanie technologii odzysku energii wraz z systemem wykorzystania energii ciepła odpadowego.

Ponadto integralną częścią projektu powinno być wprowadzenie inteligentnych systemów zarządzania energią w przedsiębiorstwie (o ile firma nie posiada już takiego systemu dotyczącego zarządzania danym komponentem gospodarki energetycznej przedsiębiorstwa i o ile jest to uzasadnione ekonomicznie i wynika z audytu).

Finansowanie zwrotne

Na pomoc w sfinansowaniu inwestycji służących lepszemu wykorzystaniu energii zarezerwowano ponad 150 mln euro. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku tego działania (i generalnie całego programu „Infrastruktura i środowisko") przedsiębiorcy nie będą mogli korzystać z dotacji. Planowane jest tutaj uruchomienie tzw. instrumentów zwrotnych. Mogą to być specjalne pożyczki, poręczenia lub gwarancje. Na tym etapie prac nad uszczegółowieniem programu nie zapadły jeszcze w twej sprawie ostateczne decyzje.

Ponad 150 mln euro ma pomóc przedsiębiorcom w termomodernizacji budynków i zainstalowaniu energooszczędnych maszyn i urządzeń. To pieniądze z programu „Infrastruktura i środowisko". Programu, który w całości poświęcony jest właśnie tym dwóm kwestiom: rozwojowi infrastruktury w wymiarze krajowym, a przynajmniej ponadregionalnym oraz działaniom bezpośrednio lub pośrednio sprzyjającym ochronie przyrody, w tym ochronie powietrza i wody.

Dwa audyty

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami