Upadłość a ułatwiona redukcja zatrudnienia

Jeśli pracodawca ogłosi upadłość lub otworzy postępowanie sanacyjne, może skorzystać z ułatwień przy redukcji zatrudnienia. Pracownicy mogą zaś żądać spełnienia niezaspokojonych roszczeń z FGŚP, nie czekając na zakończenie tych postępowań.

Publikacja: 03.08.2017 06:40

Upadłość a ułatwiona redukcja zatrudnienia

Foto: 123RF

Upadłość i restrukturyzacja to szczególne sytuacje w trakcie działalności pracodawcy, zagrażające jego dalszemu istnieniu. Jednocześnie powodują one, że wiele ogólnych przepisów prawa pracy i idących za nimi zasad doznaje ograniczeń. W konsekwencji, uprawnienia i obowiązki stron stosunku pracy kształtują się nieco inaczej od tych, które są aktualne w czasie, gdy działalność pracodawcy jest niezakłócona.

Etaty bez ochrony

Do przepisów ulegających ograniczeniu należą m.in. te przewidujące ochronę trwałości stosunku pracy. Jest to jedna z zasad prawa pracy przejawiająca się w nałożeniu na pracodawcę obowiązku dochowania szczególnej procedury w przypadku zamiaru zwolnienia pracownika, czy wręcz zakazu wypowiedzenia umowy o pracę lub wystąpienia skutku w postaci rozwiązania w ten sposób stosunku pracy w okresie ochronnym.

Przepisy wyłączające ochronę pracowników są konsekwencją słusznego założenia, że jeżeli pracodawca kończy działalność, to pociąga to za sobą także konieczność zwolnienia całej załogi. Tym samym, w przypadku upadłości, dopuszczalne jest wypowiedzenie umów o pracę takim pracownikom szczególnie chronionym jak pracownice w ciąży, osoby korzystające z ochrony przedemerytalnej czy działacze związkowi. Pracodawca nie ma ponadto obowiązku konsultowania zamiaru wypowiedzenia umów zawartych na czas nieokreślony z reprezentującą danego pracownika zakładową organizacją związkową.

Podobnie sytuacja kształtuje się w razie otwarcia postępowania sanacyjnego, które – na podstawie art. 300 ustawy Prawo restrukturyzacyjne – wpływa na stosunki pracy i wywołuje w zakresie praw i obowiązków pracowników i pracodawcy takie same skutki, jak ogłoszenie upadłości. Jednocześnie oznacza to, że pracodawca nie jest uprawniony do takich działań w przypadku innych postępowań restrukturyzacyjnych.

Przykład 1:

Wobec pracodawcy otwarto postępowanie sanacyjne. Pracodawca zakłada likwidację jednego z działów, a w związku z tym zwolnienie zatrudnionych w nim pracowników. Wśród osób zatrudnionych w tym dziale jest dwóch pracowników korzystających z ochrony przedemerytalnej oraz pracownica w ciąży. Łącznie zwolnionych zostanie 7 osób. W takim przypadku pracodawca jest uprawniony do wypowiedzenia umowy o pracę także pracownikom chronionym.

Wyłom od zasad

Wyłączenie szczególnej ochrony stosunku pracy to nie jedyny wyłom w ogólnych zasadach. Na podstawie art. 361 kodeksu pracy pracodawca, decydując się na rozwiązanie stosunków pracy z powodu upadłości lub innych przyczyn niedotyczących pracowników, jest uprawniony do skrócenia 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia do nie mniej niż 1 miesiąca. Zwolnionym przysługuje wówczas odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia, a czas, za który otrzymują odszkodowanie, wlicza się im do okresu zatrudnienia.

Co istotne, w przypadku pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników, redukcja zatrudnienia związana z upadłością lub restrukturyzacją stanowi przyczynę uzasadniającą rozwiązanie stosunku pracy niedotyczącą pracowników. Oznacza to, że zastosowanie znajdzie tu ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (dalej: ustawa o zwolnieniach grupowych). Pracodawca jest wówczas zobowiązany do przestrzegania przewidzianej w tej ustawie procedury przeprowadzenia zwolnień grupowych oraz wypłaty odpraw zwolnionym. Powinien liczyć się z powyższymi obowiązkami i kosztami nie tylko w przypadku całkowitego zakończenia działalności, ale także wtedy, gdy zmniejszenie stanu zatrudnienia jest jednym z elementów restrukturyzacji.

Przykład 2:

Jeżeli pracodawca, o którym mowa w przykładzie 1, zatrudnia co najmniej 20 pracowników, redukcja etatów będzie podlegała pod przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych. Z uwagi jednak na liczbę zwalnianych osób, będziemy mieć do czynienia z tzw. zwolnieniami indywidualnymi, a nie grupowymi. Mimo to, zwalnianym osobom należeć się będzie odprawa przewidziana w tych przepisach, uzależniona od stażu zatrudnienia.

Skutki niewypłacalności

Postępowanie upadłościowe jest prowadzone wobec dłużnika niewypłacalnego, a postępowanie restrukturyzacyjne – także wobec dłużnika zagrożonego niewypłacalnością. Problemy pracodawcy w regulowaniu zobowiązań wobec zatrudnionych powodują uruchomienie pomocy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Ustawa o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (dalej: ustawa) zawiera własną definicję niewypłacalności, tj. wyliczenie sytuacji, w których uznaje się, że taka okoliczność ma miejsce. Są to m.in.:

- ogłoszenie upadłości pracodawcy,

- otwarcie postępowań restrukturyzacyjnych: przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego i postępowania sanacyjnego,

- oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek dłużnika nie wystarcza (lub jedynie wystarcza) na zaspokojenie kosztów postępowania.

W przypadku zaistnienia tych zdarzeń, określone w ustawie roszczenia pracownicze są zaspokajane z FGŚP. Środki na ten cel są przekazywane na podstawie wykazu niezaspokojonych roszczeń pracowniczych złożonego przez pracodawcę (nadzorcę sądowego, zarządcę, syndyka lub likwidatora), który powinien być sporządzony w ciągu miesiąca od wystąpienia niewypłacalności. Wypłaty dokonuje wówczas podmiot wnioskujący. Z wnioskiem o wypłatę może wystąpić również sam pracownik. Wypłaty dokonuje wówczas bezpośrednio marszałek województwa właściwy ze względu na miejsce siedziby pracodawcy.

Ochrona roszczeń pracowniczych jest jednak ograniczona – ustawa wskazuje katalog roszczeń oraz limity czasowe regulujące okres, za jaki mogą one zostać uwzględnione przez fundusz. Roszczenia wykraczające poza ten zakres, podobnie jak zwrot kwot wypłaconych z FGŚP, podlegają zaspokojeniu na ogólnych zasadach, tj. z masy upadłości.

Przykład 3:

Otwarcie postępowania sanacyjnego powoduje, że pracodawca jest traktowany na podstawie przepisów ustawy jako podmiot niewypłacalny. Powinien zatem sporządzić, zgodnie z ustawą, wykaz niezaspokojonych roszczeń pracowniczych i zgłosić go do właściwego marszałka województwa. Po uzyskaniu środków, powinien niezwłocznie przekazać je pracownikom. Gdy po wystąpieniu niewypłacalności powstaną kolejne wierzytelności ze stosunku pracy, które powinny zostać zaspokojone z FGŚP, pracodawca powinien złożyć do marszałka obejmujący je wykaz uzupełniający. —Katarzyna Kamińska

Zdaniem autorki

Katarzyna Kamińska, starszy prawnik w kancelarii Galt

Upadłość lub restrukturyzacja pracodawcy ogranicza ochronę pracownika jako słabszej strony stosunku pracy. Wyłączeniu lub modyfikacji ulega wówczas szereg przepisów kodeksu pracy dotyczących rozwiązywania umów o pracę. Biorąc pod uwagę fakt, że redukcja zatrudnienia w takich przypadkach jest najczęściej nieuchronna, jest to w pełni uzasadnione. Z drugiej strony, pewną rekompensatę dla zwolnionych stanowią odprawy przyznawane w razie rozwiązania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, do których wypłaty pracodawca, nawet w złej kondycji finansowej, jest zobligowany. Jednocześnie ustawodawca zapewnia pracownikom ochronę ich roszczeń poprzez wypłatę z FGŚP niezaspokojonych należności ze stosunku pracy. Chociaż wysokość wypłat jest ograniczona, to w pewien sposób gwarantuje im niezbędne środki bez oczekiwania na zakończenie postępowania upadłościowego lub restrukturyzacyjnego.

Upadłość i restrukturyzacja to szczególne sytuacje w trakcie działalności pracodawcy, zagrażające jego dalszemu istnieniu. Jednocześnie powodują one, że wiele ogólnych przepisów prawa pracy i idących za nimi zasad doznaje ograniczeń. W konsekwencji, uprawnienia i obowiązki stron stosunku pracy kształtują się nieco inaczej od tych, które są aktualne w czasie, gdy działalność pracodawcy jest niezakłócona.

Etaty bez ochrony

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Rosati: Manowska blokuje posiedzenie Trybunału Stanu
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Sądy i trybunały
Jest nowy prezes sądu w Olsztynie. W miejsce Macieja Nawackiego
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a