fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus: Restrukturyzacja z tarczy 4.0 wpływa na rozliczenia podatkowe

Adobe Stock
Wydaje się, że prawa i obowiązki wynikające z ustaw o PIT, CIT i VAT należy przypisać także do uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu w związku z występowaniem Covid-19. Przepisy nie rozstrzygają jednak jednoznacznie tej kwestii.

Tarcza 4.0 wprowadziła uproszczone zasady prowadzenia uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu w związku z występowaniem Covid-19 (tj. uproszczone zasady prowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego). Za najistotniejsze należy uznać, że uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne ma na celu umożliwienie dłużnikowi podjęcie negocjacji z wierzycielami bez konieczności formalnego otwierania postępowania przez sąd, ale z jednoczesną ochroną przed egzekucją prowadzoną przez wierzycieli działających indywidualnie. Należy jednak pamiętać, że uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne nie stanowi samodzielnej regulacji i nawiązuje do ogólnych zasad prowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego zawartych w ustawie – Prawo restrukturyzacyjne.

Przepisy prawa podatkowego w wielu obszarach uzależniają pewne prawa lub obowiązki podatnika od faktu prowadzenia wobec niego lub kontrahenta m.in. postępowania restrukturyzacyjnego. Przyjrzyjmy się temu na p...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA