fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Compliance - podpis pod kodeksem etyki firmy to zbyt mało

Adobe Stock
Compliance, które jeszcze niedawno traktowane było po macoszemu, może stać się jedną z najważniejszych funkcji każdej organizacji gospodarczej i nie będzie ograniczać się do podpisania oświadczenia, że pracownicy zapoznali się z kodeksem etyki w organizacji.

Mało jest dziedzin życia gospodarczego, które mają tak niespójne i rozproszone źródła wiedzy, czynniki rozwoju i regulacji, jak compliance. Każdy kto zajmuje się zarządzaniem zgodnością doświadcza tego codziennie. Mierzy się z zagadnieniami, które zdecydowanie wykraczają poza jedną dziedzinę, a wymagają kompetencji i doświadczenia w wielu obszarach.

Jeszcze kilkanaście lat temu, głównie w spółkach z kapitałem zachodnim (zazwyczaj anglosaskim) zarządzanie zgodnością polegało na mało zgrabnym przetłumaczeniu na potrzeby spółki i jej pracowników, istniejącego w międzynarodowej korporacji kodeksu etycznego.

Czytaj także: Dlaczego warto zbudować system compliance w firmie

Istniała „wiedza w organizacji", że taki dokument istnieje, że jest gdzieś na stronie internetowej korporacji. Pracownicy podpisywali oświadczenie, że się z nim zapoznali. Rzadko jednak było tak w rzeczywistości, już nie mówiąc o weryfikacji tego faktu. Dokument był długi, mało zrozu...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA