Prawo ochronne na znak towarowy można amortyzować

Nie ma uzasadnionych powodów, aby uznać, że w pojęciu "nabyte" nie mieści się uzyskanie przez podatnika prawa ochronnego na znak towarowy w drodze konstytutywnej decyzji Urzędu Patentowego.

Publikacja: 27.07.2017 05:40

Prawo ochronne na znak towarowy można amortyzować

Foto: 123RF

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 31 maja 2017 r. (I SA/Po 1547/16).

Stan faktyczny

Podatnik jest wspólnikiem spółki komandytowej, która jest wspólnikiem innej spółki komandytowej. Ta ostatnia wystąpiła z podaniem do Urzędu Patentowego o udzielenie prawa ochronnego na słowno-graficzny znak towarowy. Przewiduje się, że procedura rejestracyjna zakończy się wydaniem przez urząd prawomocnej decyzji przyznającej prawo ochronne na zgłoszony znak towarowy. Wnioskodawca wyjaśnił, że spółka planuje wprowadzić znak do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych prawnych, a począwszy od miesiąca następującego po miesiącu wprowadzenia do ewidencji dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

Zapytał m.in. czy uzyskanie przez spółkę prawa ochronnego na znak towarowy w drodze konstytutywnej decyzji będzie nabyciem wartości niematerialnej i prawnej. W konsekwencji, czy on i inni zainteresowani nabędą prawo do amortyzowania go. Spytał także czy będą mogli ująć w kosztach wartość odpisu amortyzacyjnego ustaloną proporcjonalnie do posiadanego przez każdego z nich prawa do udziału w zysku spółki.

Wykładnia fiskusa okazała się nie po myśli podatnika. Urzędnicy stwierdzili, że praw do znaku towarowego, które nabywa się na podstawie prawa własności przemysłowej w związku ze zgłoszeniem, nie można uznać za prawa w rozumieniu tych przepisów. W odniesieniu do znaku towarowego takimi prawami będą bowiem wyłącznie prawa ochronne. W konsekwencji, prawa do znaku towarowego w procesie rejestracji nie podlegają amortyzacji podatkowej. W ocenie fiskusa uzyskanie przez spółkę komandytową prawa ochronnego na znak towarowy w drodze konstytutywnej decyzji Urzędu Patentowego nie będzie nabyciem wartości niematerialnej i prawnej. Tym samym wnioskodawca nie będzie mógł ująć w kosztach uzyskania przychodów proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku tej spółki wartości odpisu amortyzacyjnego. Nie będzie też mógł ustalić wartości początkowej tego znaku.

Rozstrzygnięcie

Podatnik zaskarżył interpretację, a WSA w Poznaniu uwzględnił jego skargę. Sąd zauważył, że spór w sprawie sprowadza się do tego czy uzyskane prawo ochronne na znak towarowy w drodze konstytutywnej decyzji będzie nabyciem z art. 22b ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT. W związku z tym konieczna jest wykładnia zwrotu „nabycie prawa nadającego się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania" określonego w ustawie – Prawo własności przemysłowej.

WSA zauważył, że w świetle utrwalonego orzecznictwa sądów administracyjnych, co do zasady amortyzacji może podlegać jedynie znak towarowy, na który udzielono w stosownym trybie praw ochronnych do tego znaku, natomiast niewystarczające jest samo jego zgłoszenie.

Niemniej z orzecznictwa tego wynika, że nie ma uzasadnionych powodów, aby uznać, że w pojęciu „nabyte" nie mieści się uzyskanie przez podatnika prawa ochronnego na znak towarowy w drodze konstytutywnej decyzji urzędu patentowego.

Jak tłumaczył WSA, przepisy prawa własności przemysłowej stanowią o „wydaniu decyzji o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy". Poprzez wydanie decyzji przez urząd patentowy następuje nabycie praw ochronnych do znaku. Jest to nabycie pierwotne.

Zdaniem sądu, wbrew twierdzeniu fiskusa uzyskanie przez spółkę konstytutywnej decyzji o przyznaniu prawa ochronnego nie oznacza, że prawa te miałyby być przez spółkę wytworzone. Fakt rejestracji nie może być uznany za wytworzenie znaku we własnym zakresie przez spółkę, gdyż następuje na podstawie decyzji organu działającego w granicach stosownych regulacji prawnych. Urząd patentowy udziela w drodze decyzji prawa ochronnego i prawa z rejestracji, a adresat tej decyzji prawo to nabywa.

—Aleksandra Tarka

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: a.tarka@rp.pl

Zdaniem eksperta

mec. Marcin Grzelecki, doradca podatkowy i wspólnik w kancelarii LSW Leśnodorski, Ślusarek i Wspólnicy

Zagadnienie amortyzacji „znaków towarowych" często ląduje na wokandzie sądów administracyjnych. Dotychczas częstym przedmiotem zapytań, a w efekcie sporów, była sama możliwość i termin, od którego może być amortyzowany „znak towarowy". Chodziło o sytuacje, gdy np. podatnik nabył w drodze umowy sprzedaży prawo ze zgłoszenia znaku towarowego, a dopiero po nabyciu nastąpiła rejestracja tego znaku w Urzędzie Patentowym. W takich sytuacjach pojawiało się pytanie, czy amortyzacja jest w ogóle możliwa. A jeśli tak, to czy już od momentu nabycia prawa ze zgłoszenia, czy może dopiero po uzyskaniu decyzji potwierdzającej rejestrację?

Podatnicy chcąc „ugryźć" temat z innej strony uznali, że skoro ustawy o CIT i o PIT pozwalają na amortyzację nabytych praw ochronnych do znaku, to pod pojęciem takiego nabycia powinno być rozumiane również uzyskanie przez podatnika prawa ochronnego na znak towarowy w drodze konstytutywnej decyzji Urzędu Patentowego (obok sytuacji polegającej na nabyciu w rozumieniu np. kupna czy w drodze aportu).

O ile w wydawanych interpretacjach indywidualnych podatnicy nie znajdowali poparcia dla słuszności takiego stanowiska, o tyle sądy administracyjne, zdaje się, ukształtowały już pewną linię interpretacyjną.

Stanowisko takie jak w komentowanym wyroku zostało już wyrażone m.in. w orzeczeniu NSA z 5 stycznia 2017 r. (II FSK 3635/14), w którym sąd uznał, że w pojęciu „nabyte" użytym w ustawach o CIT i o PIT mieści się uzyskanie przez podatnika prawa ochronnego na znak towarowy w drodze konstytutywnej decyzji Urzędu Patentowego. NSA wskazał, że gdyby uznać za prawidłowe rozumowanie (i wykładnię art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT), że uzyskanie prawa ochronnego na znak towarowy w drodze decyzji Urzędu Patentowego nie stanowi „nabycia" takiego prawa, co w świetle treści tego przepisu, w ocenie ministra finansów „stanowi elementarny warunek uznania tego prawa za podlegające amortyzacji wartości niematerialne i prawne – musiałoby oznaczać, że żaden podmiot, który uzyskał prawo ochronne na znak towarowy w tym trybie, tj. poprzez decyzję Urzędu Patentowego, nie miałby możliwości amortyzacji tego prawa. Wynikałoby zatem z tego, iż jedynym sposobem uzyskania takiej możliwości byłoby nabycie takiego prawa od innego podmiotu, np. jego właściciela (por. wyrok NSA z 10 marca 2015 r., II FSK 312/13)".

Stanowisko prezentowane przez WSA w Poznaniu nie jest poglądem odosobnionym (w podobnym duchu wypowiadały się już kilkukrotnie zarówno różne WSA, jak i NSA) i jest niewątpliwie pozytywne dla podatników. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku kolejnym zagadnieniem, również bardzo istotnym, jest poprawne określenie wartości początkowej tak nabytej wartości niematerialnej i prawnej.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego