Kiedy umowy trójstronne spółek powiązanych można analizować osobno

Nie istnieje obowiązek sporządzania przez podatnika dokumentacji cen transferowych w przypadku zawierania umów trójstronnych z niepowiązanymi dostawcami.

Publikacja: 24.07.2017 02:00

Kiedy umowy trójstronne spółek powiązanych można analizować osobno

Foto: 123RF

Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 maja 2017 r. (0114-KDIP2-2.4010.8.2017.2.SO).

Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpiły dwie spółki powiązane (wnioskodawcy), które nabywają od podmiotów zewnętrznych (dostawcy) towary i usługi niezbędne dla właściwego prowadzenia działalności gospodarczej (świadczenia). Dostawcy nie są podmiotami powiązanymi z wnioskodawcami w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o CIT.

Co do zasady wnioskodawcy nabywają świadczenia na podstawie umów zawieranych odrębnie z dostawcami i wtedy umowa z danym dostawcą jest podpisywana odpowiednio bezpośrednio między jednym z wnioskodawców a jego dostawcą. Zdarza się jednak, że zakres i przedmiot świadczeń dostarczanych przez danego dostawcę dla obu wnioskodawców może być podobny lub wręcz tożsamy. W sytuacji nabywania przez wnioskodawców podobnych lub tożsamych co do rodzaju świadczeń, w celu minimalizacji obciążeń administracyjnych i uproszczenia procedur zawierania umów z dostawcą, wnioskodawcy mogą w wybranych przypadkach zawrzeć z dostawcą jedną umowę. W takich sytuacjach wnioskodawcy ustalają odrębnie z dostawcą zakres danego świadczenia i warunki wynagrodzenia, tak aby dostarczone świadczenie odpowiadało potrzebom biznesowym odpowiednio każdej ze spółek oraz aby każdy z wnioskodawców ponosił koszty odpowiadające nabywanemu przez niego zakresowi świadczeń. W opisanym stanie faktycznym świadczenia mogą obejmować usługi informatyczne obejmujące wdrażanie, utrzymanie i rozwój oprogramowania wykorzystywanego w bieżącej działalności gospodarczej, usługi reklamowe, ubezpieczenia pojazdów oraz organizację konkursów, gdzie nagrodami są wyjazdy dla pracowników i osób współpracujących z wnioskodawcami. Faktury z tytułu nabywanych świadczeń są wystawiane przez dostawcę osobno na rzecz każdej ze spółek, które wystąpiły o wydanie interpretacji.

Zdaniem wnioskodawców, w opisanej sytuacji zawieranie przez nich umów trójstronnych z dostawcami nie powoduje obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych uregulowanego w art. 9a ustawy o CIT. W wyniku zawarcia przez nich umowy trójstronnej z danym dostawcą dochodzi bowiem do zawarcia dwóch odrębnych transakcji, tj. transakcji pomiędzy jednym z wnioskodawców a dostawcą oraz odrębnej transakcji pomiędzy drugim wnioskodawcą a dostawcą. Wnioskodawcy stoją na stanowisku, że w analizowanym stanie faktycznym nie dochodzi do powstania „innego zdarzenia", które mogłoby podlegać obowiązkowi dokumentacyjnemu, dochodzi natomiast do zawarcia transakcji odpowiednio pomiędzy każdą ze spółek a dostawcą. W danym stanie faktycznym nie zaistniał zatem warunek zawarcia transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi, którego spełnienie jest niezbędne, aby mówić o konieczności sporządzenia dokumentacji cen transferowych. Dostawcy będący stronami transakcji nie są bowiem powiązani z wnioskodawcami w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o CIT. Wnioskodawcy podkreślali, że fakt zawarcia umowy trójstronnej nie oznacza zawarcia transakcji pomiędzy nimi, ponieważ każdorazowo ustalane są warunki dostawy danego świadczenia, jego przedmiot i zakres, termin i forma płatności, a także wysokość wynagrodzenia z tytułu świadczenia należnego dostawcy. Spółki wnioskujące o wydanie interpretacji wskazały również, że zawarcie umowy trójstronnej nie nosi znamion umowy spółki niebędącej osobą prawną ani umowy wspólnego przedsięwzięcia.

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe.

Komentarz eksperta

Aneta Grzyb, starsza konsultantka w Zespole Cen Transferowych w Dziale Doradztwa Podatkowego EY

Analizowana interpretacja odnosi się do wątpliwości podatnika w zakresie obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych z tytułu zawarcia umowy trójstronnej, której podmiotami są dwie spółki powiązane oraz zewnętrzny dostawca towarów i usług. Wątpliwości mogło budzić to, że w charakterze stron zawierających daną umowę występują, poza zewnętrznym dostawcą, jednocześnie podmioty powiązane. Istotne w okazało się więc zbadanie, czy w tych warunkach dochodzi do zawarcia transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Zgodnie z powołaną przez wnioskodawców argumentacją, która okazała się prawidłowa w ocenie organów, do zawarcia transakcji dochodzi wyłącznie pomiędzy poszczególnymi spółkami a zewnętrznym dostawcą. Istotny pozostawał fakt, że warunki dostawy danego świadczenia, jego przedmiot i zakres, a także termin, forma płatności oraz wysokość wynagrodzenia należnego dostawcy są każdorazowo ustalane przez dostawcę z każdym z wnioskodawców osobno, a faktury z tytułu świadczeń nabywanych przez wnioskodawców w ramach umowy trójstronnej wystawiane są przez dostawcę osobno na każdego z wnioskodawców.

W ocenie podatników, w wyniku podpisania umowy trójstronnej dochodzi do zawarcia transakcji przez każdego z wnioskodawców osobno z danym dostawcą usług i transakcja ta zawierana jest z podmiotem niepowiązanym, a transakcji tej nie można traktować jako innego zdarzenia powodującego obowiązek sporządzenia dla takiej transakcji dokumentacji podatkowej. Umowa trójstronna nie nosi także znamion umowy spółki niebędącej osobą prawną ani też umowy wspólnego przedsięwzięcia.

Mając na uwadze praktyczne aspekty zawierania umów i dążenie uczestników obrotu gospodarczego do minimalizowania obciążeń administracyjnych i kosztów w tym zakresie, sporządzenie umów wielostronnych staje się coraz bardziej powszechne. Analizowana interpretacja wskazuje, że przy zachowaniu odpowiednich warunków w zakresie określania danego świadczenia, tj. jego przedmiotu i zakresu, a także terminu, formy płatności i wysokości wynagrodzenia z tytułu świadczenia należnego dostawcy, nie istnieje obowiązek sporządzania przez podatnika dokumentacji cen transferowych na podstawie art. 9a ustawy o CIT w przypadku zawierania umów trójstronnych z niepowiązanymi dostawcami.

Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 maja 2017 r. (0114-KDIP2-2.4010.8.2017.2.SO).

Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpiły dwie spółki powiązane (wnioskodawcy), które nabywają od podmiotów zewnętrznych (dostawcy) towary i usługi niezbędne dla właściwego prowadzenia działalności gospodarczej (świadczenia). Dostawcy nie są podmiotami powiązanymi z wnioskodawcami w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o CIT.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona