fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy spółka ma szansę na zwolnienie od kosztów sądowych

Fotolia
Od sierpnia 2019 roku obowiązują znowelizowane przepisy ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Wśród zmian o największym ciężarze gatunkowym wymienia się bardzo istotne ograniczenie w dostępie spółek handlowych do sądowego zwolnienia od kosztów.

Zasadą pozostaje, iż osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej może ubiegać się o zwolnienie jej przez sąd w całości bądź w części od kosztów sądowych, jeśli wykaże, że nie ma dostatecznych środków na ich uiszczenie.

Kiedy możliwe jest zwolnienie

Od sierpnia 2019 roku spółka handlowa, chcąc uzyskać zwolnienie od kosztów (choćby częściowe) musi jednak dodatkowo udowodnić, że również jej wspólnicy albo akcjonariusze nie mają dostatecznych środków na zwiększenie majątku spółki lub udzielenie jej pożyczki. Tego wymogu nie stosuje się do spółki handlowej, której jedynym wspólnikiem albo akcjonariuszem jest Skarb Państwa.

Czytaj też:

Wniosek o zwolnienie spółki z kosztów sądowych lub przyznanie pełnomocnika z urzędu

Zwolnienie przedsiębiorcy z opłaty sądowej

Jednocześnie Kodeks spółek handlowych jasno precyzuje, że spółkami handlowymi są spółki: jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, spó...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA