fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek od przychodów z budynku: kto płaci – właściciel czy dzierżawca

Fotolia
Podatnikiem podatku od przychodów z budynku wybudowanego przez dzierżawcę na cudzym gruncie, jest podmiot, który wprowadził budynek do swojej ewidencji środków trwałych, nawet jeżeli nie jest on jednocześnie właścicielem budynku.

Takie stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidulanej interpretacji podatkowej z 6 lutego 2020 r. (0111-KDIB1-2.4010.509.2019.1.AW).

Wniosek o wydanie interpretacji dotyczącej podatku od przychodów z budynków (art. 24b ustawy o CIT), został złożony wspólnie przez podatników planujących zawarcie umowy dzierżawy. Zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego, na wydzierżawionym gruncie (będącym własnością wydzierżawiającego) dzierżawca zamierza wybudować na własny koszt centrum handlowe, które będzie wykorzystywał w prowadzonej działalności, zwłaszcza w drodze wynajmu powierzchni podmiotom trzecim. Dzierżawca zamierza wprowadzić centrum handlowe do ewidencji środków trwałych jako budynek wybudowany na cudzym gruncie i dokonywać od niego odpisów amortyzacyjnych.

Zdaniem wnioskodawców w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, zarówno wydzierżawiający, jak i dzierżawca nie będzie podatnikiem podatku od przychodów z b...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA