fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Zasady profesjonalnej rejestracji pojazdów

123RF
Dziewięć dużych firm i ok. 20 tys. przedsiębiorców będzie mogło skorzystać z profesjonalnej rejestracji.

Minister infrastruktury przygotował zasady profesjonalnej rejestracji pojazdów. Korzystają z tego dealerzy samochodowi wypożyczający pojazdy na jazdy testowe. Projekty rozporządzeń, które pozwolą to wdrożyć, trafiły do Rządowego Centrum Legislacji.

Czytaj także: Będzie szybka ścieżka do czasowej rejestracji samochodów

Przewiduje się jednorazowe wydanie profesjonalnego numeru rejestracyjnego dla wielu pojazdów – stanowią go litery i cyfry oraz 100 blankietów profesjonalnego dowodu rejestracyjnego. Na profesjonalnej tablicy rejestracyjnej wytłoczony będzie numer rejestracyjny w kolorze zielonym na białym tle. Będzie to wyróżnik województwa, powiatu i numer przydzielony pojazdowi. Profesjonalny dowód rejestracyjny ma mieć wskazany termin ważności i identyfikować pojazd. Producent, dystrybutor itd. mają prowadzić wykaz pojazdów użytkowanych przez nich w ruchu drogowym. Opłata za wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji nie może przekraczać 100 zł, a za blankiet – 20 zł.

Profesjonalną rejestrację ma prowadzić starosta. Gdy podmiot uprawniony wniesie opłaty administracyjną i ewidencyjną, organ wyda decyzję o profesjonalnej rejestracji pojazdu na rok. W Polsce korzysta z niej ok. 20 tys. przedsiębiorców i dziewięć dużych firm. ©?

Etap legislacyjny: uzgodnienia wewnątrzresortowe

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA