fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kapitał podstawowy w prostej spółce akcyjnej

Wspólnicy
AdobeStock
Od 1 lipca 2021 r. w polskim systemie prawnym zaczął funkcjonować trzeci rodzaj spółki kapitałowej. Prosta spółka akcyjna w zamyśle ustawodawcy ma być ułatwieniem w szczególności dla start-upów oraz sposobem na efektywne inwestowanie w nowe technologie i projekty innowacyjne.

Pierwotnie, zmiana miała zostać wprowadzona od 1 kwietnia 2021 r., ale ze względu na przedłużające się prace związane z przystosowaniem platformy eKRS, termin ten został ostatecznie przesunięty o 3 miesiące.

Najważniejsze cechy

Prosta spółka akcyjna (dalej: PSA) jest formą prawną, która wprowadza szereg ułatwień w porównaniu z innymi spółkami kapitałowymi, tj. spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i spółką akcyjną. Przede wszystkim, pozwala na elastyczne kształtowanie stosunków organizacyjnych i majątkowych spółki. Uproszczeniu ulega również procedura rejestracji spółki oraz jej akcjonariuszy i podejmowanie uchwał, ponieważ te procesy mogą być przeprowadzane przy zastosowaniu narzędzi elektronicznych.

Czytaj także: Prosta spółka akcyjna – rewolucja dla polskiego corporate governance?

Inaczej wygląda również podejście do kapitałów własnych. Prosta spółka akcyjna charakteryzuje się niskim kapitałem akcyjnym potrzebnym do jej założeni...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA