Pieniądze na rozwój produktów i usług w małych i średnich przedsiębiorstwach

Wprowadzenie innowacji produktowej lub procesowej jest podstawowym warunkiem otrzymania dotacji na realizację inwestycji początkowej, czyli tej związanej z budową, rozbudową bądź zróżnicowaniem dotychczasowej działalności firmy.

Publikacja: 12.07.2017 02:00

Pieniądze na rozwój produktów i usług w małych i średnich przedsiębiorstwach

Foto: 123RF

Przedsiębiorcy sektora mikro, małych i średnich firm stoją przed szansą uzyskania bezzwrotnych dotacji unijnych. Istnieją tylko dwa wyłączenia. Po pierwsze, decydując się na realizację współfinansowanej inwestycji, trzeba ją przeprowadzić na obszarze aglomeracji wałbrzyskiej. Po drugie konkurs nie dotyczy młodych stażem mikroprzedsiębiorców, co oznacza w tym wypadku mniej niż dwuletni okres prowadzenia działalności gospodarczej.

Te warunki premiują więc dolnośląskie firmy, ale nie wykluczają przedsiębiorców z innych regionów kraju. Premia jest natomiast oczywista, ponieważ chodzi tutaj o konkurs finansowany ze środków regionalnego programu operacyjnego województwa dolnośląskiego. A jest on organizowany w zakresie działania 1.5 „Rozwój produktów i usług w MSP".

Jego celem jest wyłonienie projektów, które w największym stopniu przyczynią się do osiągnięcia założeń programu i działania, do których należy w szczególności podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez zwiększone zastosowanie w nich różnorodnych innowacji.

Innowacje

W związku z tak postawionym celem, do konkursu mogą być zgłaszane projekty inwestycyjne związane z:

- wprowadzaniem na rynek nowych lub ulepszonych produktów/usług (innowacje produktowe),

- dokonywaniem zasadniczych zmian procesu produkcyjnego lub sposobu świadczenia usług (innowacje procesowe).

Każdorazowo ocenie podlegać będzie, czy projekt przyczyni się do wprowadzenia innowacji produktowej lub procesowej. Do oceny kryterium przyjmuje się następującą definicję: przez innowację należy rozumieć wprowadzenie do praktyki w gospodarce nowego lub znacząco ulepszonego rozwiązania w odniesieniu do produktu (towaru lub usługi), procesu, marketingu lub organizacji.

Zgodnie z ww. definicją można rozróżnić:

- innowację produktową – oznaczającą wprowadzenie na rynek przez dane przedsiębiorstwo nowego towaru lub usługi lub znaczące ulepszenie oferowanych uprzednio towarów i usług w odniesieniu do ich charakterystyk lub przeznaczenia,

- innowację procesową – oznaczającą wprowadzenie do praktyki w przedsiębiorstwie nowych lub znacząco ulepszonych metod produkcji lub dostawy,

- innowację marketingową – oznaczającą zastosowanie nowej metody marketingowej obejmującej znaczące zmiany w wyglądzie produktu, jego opakowaniu, pozycjonowaniu, promocji, polityce cenowej lub modelu biznesowym, wynikającej z nowej strategii marketingowej przedsiębiorstwa,

- innowację organizacyjną - polegającą na zastosowaniu w przedsiębiorstwie nowej metody organizacji jego działalności biznesowej, nowej organizacji miejsc pracy lub nowej organizacji relacji zewnętrznych.

Jednak w zakresie charakteryzowanego konkursu dofinansowanie będzie można otrzymać wyłącznie na projekt, który przyczyni się do powstania innowacji produktowej lub innowacji procesowej. Dodatkowym efektem projektu może być wprowadzenie nowych rozwiązań organizacyjnych lub nowych rozwiązań marketingowych prowadzących do poprawy produktywności i efektywności przedsiębiorcy, jednak te inne rodzaje innowacji, będące dodatkowym efektem projektu, nawet jeżeli będą wymienione we wniosku o dofinansowanie, nie będą podlegały ocenie.

Preferencje dla specjalizacji

W zakresie powyższych kierunków wsparcia, możliwe będzie także dofinansowanie inwestycji prowadzących do zmniejszenia szkodliwego oddziaływania na środowisko, np. ograniczające materiało- lub wodochłonność procesu produkcyjnego oraz wprowadzania nowoczesnych rozwiązań (technologii) dotyczących przeciwdziałaniu zmianom klimatu (np. rozwój zero- i niskoemisyjnych technologii), co w konsekwencji zapewni ograniczenie negatywnych skutków środowiskowych (z wyłączeniem wprowadzania technologii mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej w przedsiębiorstwie).

Ponadto w trakcie oceny i wyboru projektów preferencje uzyskają te:

- realizowane w ramach inteligentnych specjalizacji regionu,

- wnoszące większy niż wymagany minimalny wkład własny.

Warto w związku z tym przypomnieć, że do inteligentnych specjalizacji Dolnego Śląskiego należą:

- branża chemiczna i farmaceutyczna,

- mobilność przestrzenna,

- żywność wysokiej jakości,

- surowce naturalne i wtórne,

- produkcja maszyn i urządzeń, obróbka materiałów,

- technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT).

Pomoc publiczna

W zasadniczej części wsparcie będzie wypłacane jako pomoc publiczna na podstawie rozporządzenia ministra infrastruktur i rozwoju w sprawie regionalnej pomocy inwestycyjnej w ramach celu tematycznego 3 w zakresie wzmacniania konkurencyjności mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców w ramach regionalnych programów operacyjnych (DzU z 2015r., poz. 1377). W związku z tym intensywność wsparcia może stanowić:

- dla mikro i małych przedsiębiorców – do 45 proc. wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem,

- dla średnich przedsiębiorców – do 35 proc. kosztów kwalifikowanych.

Do tych ostatnich zalicza się wydatki na rzeczowe aktywa trwałe (maszyny, urządzenia, sprzęt, linie produkcyjne, itp.) oraz wartości niematerialne i prawne (patenty, licencje, wiedzę technologiczną, know-how). W przypadku rozłożenia zakupu na raty, umowa musi mieć formę leasingu finansowego i obejmować obowiązek zakupu aktywów przez przedsiębiorcę po wygaśnięciu takiej umowy.

Przedsiębiorcy zainteresowani ubieganiem się o pomoc, stosowny wniosek muszą zgłosić pomiędzy pierwszym września a końcem października. Orientacyjny termin rozstrzygnięcia konkursu to czerwiec-sierpień przyszłego roku (w zależności od ilości złożonych wniosków). Szczegółowe informacje o konkursie, w tym regulamin konkursu, wytyczne dotyczące kwalifikowania wydatków, wzory dokumentów oraz kryteria wyboru projektów można znaleźć na stronie www.rpo.dolnyslask.pl albo stronie instytucji pośredniczącej www.ipaw.walbrzych.eu. ©?

Kto może składać wnioski?

Wsparcie udzielane będzie przedsiębiorcom sektora MSP (z wyłączeniem mikro firm działających na rynku krócej niż dwa lata) oraz ich porozumieniom i zrzeszeniom (zgrupowania i partnerstwa), którzy posiadają co najmniej zakład lub oddział w granicach administracyjnych województwa dolnośląskiego przynajmniej od momentu wypłaty pomocy do zakończenia okresu trwałości projektu oraz zamierzają realizować projekt/inwestycję na terenie aglomeracji wałbrzyskiej obejmującej następujące obszary: Boguszów-Gorce, Czarny Bór, Dobromierz, Głuszyca, Jaworzyna Śląska, Jedlina Zdrój, Kamienna Góra, Lubawka, Marcinowice, Mieroszów, Nowa Ruda, Stare Bogaczowice, Strzegom, Szczawno-Zdrój, Świdnica, Świebodzice, Walim, Wałbrzych, Żarów.

Inwestycja początkowa

Wsparcie będzie udzielane na realizację tzw. inwestycji początkowych. Zgodnie z przepisami unijnymi regulującymi zasady przyznawania pomocy publicznej oznacza to:

- inwestycję w rzeczowe aktywa trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z założeniem nowego zakładu, zwiększeniem zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu, dywersyfikacją produkcji zakładu poprzez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych w zakładzie lub zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego istniejącego zakładu,

- nabycie aktywów należących do zakładu, który został zamknięty lub zostałby zamknięty, gdyby zakup nie nastąpił, przy czym aktywa nabywane są przez inwestora niezwiązanego ze sprzedawcą i wyklucza się samo nabycie akcji lub udziałów przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorcy sektora mikro, małych i średnich firm stoją przed szansą uzyskania bezzwrotnych dotacji unijnych. Istnieją tylko dwa wyłączenia. Po pierwsze, decydując się na realizację współfinansowanej inwestycji, trzeba ją przeprowadzić na obszarze aglomeracji wałbrzyskiej. Po drugie konkurs nie dotyczy młodych stażem mikroprzedsiębiorców, co oznacza w tym wypadku mniej niż dwuletni okres prowadzenia działalności gospodarczej.

Te warunki premiują więc dolnośląskie firmy, ale nie wykluczają przedsiębiorców z innych regionów kraju. Premia jest natomiast oczywista, ponieważ chodzi tutaj o konkurs finansowany ze środków regionalnego programu operacyjnego województwa dolnośląskiego. A jest on organizowany w zakresie działania 1.5 „Rozwój produktów i usług w MSP".

Pozostało 89% artykułu
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara