fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy karą umowną otrzymaną od kontrahenta trzeba się podzielić z fiskusem?

123RF
Przychodem podlegającym opodatkowaniu jest każda forma przysporzenia majątkowego, zarówno pieniężna, jak i niepieniężna.

- Podatnik (zamieszkały na stałe w Polsce i podlegający w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu) zawarł ugodę sądową z firmą X, na mocy której wspólnicy zobowiązali się solidarnie do zapłaty na jego rzecz kary umownej w kwocie ponad 10 tys. zł, wynikającej z nieterminowego przeniesienia własności nieruchomości zabudowanej domem. Środki pieniężne zostały zapłacone w całości przez firmę X przelewem. Podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej, w tym pozarolniczej. Czy od otrzymanego odszkodowania powinien zapłacić podatek dochodowy? – pyta czytelnik.

Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy o PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów zwolnionych z podatku oraz dochodów, od których zaniechano poboru podatku.

Czytaj też: Czy kara umowna jest przychodem z działalności?

Przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku ka...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA