fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Odejście od stawki LIBOR: wpływ na dokumentację prawną

Adobe Stock
Zaprzestanie publikacji stawki LIBOR zbliża się wielkimi krokami, dlatego uczestnicy rynku finansowego muszą zadbać o to, by ich dokumentacja odzwierciedlała zarówno tę sytuację, jak i płynące z niej konsekwencje. Odpowiednio wczesne przygotowanie się do zmian pomoże uniknąć pospiesznego ich wprowadzania pod koniec roku.

W marcu 2021 r. brytyjski organ nadzoru finansowego, Financial Conduct Authority („FCA") podał terminy, w których stawka LIBOR przestanie być publikowana. Wycofanie stawki LIBOR było planowane już od dawna (od czasu kryzysu finansowego organy nadzoru finansowego szukały rozwiązań pozwalających na odejście od stawek oprocentowania kredytów i depozytów międzybankowych na rzecz tzw. stóp wolnych od ryzyka („RFR")1). Zarówno organy nadzoru finansowego, jak i organizacje branżowe włożyły wiele pracy, aby przygotować się na ten moment.

Koniec stawki LIBOR to pierwsza, lecz na pewno nie ostatnia zmiana w obszarze wskaźników referencyjnych standardowo stosowanych w ramach instrumentów finansowych. Organy nadzorcze preferują stosowanie RFR niż tradycyjnych stawek międzybankowych, gdyż uważają je za bardziej przejrzyste. Rynki finansowe stają się świadkami narodzin zupełnie nowego podejścia do wskaźników referencyjnych.

Niniejszy artykuł analizuje aspekt...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA