Odejście od stawki LIBOR: wpływ na dokumentację prawną

Zaprzestanie publikacji stawki LIBOR zbliża się wielkimi krokami, dlatego uczestnicy rynku finansowego muszą zadbać o to, by ich dokumentacja odzwierciedlała zarówno tę sytuację, jak i płynące z niej konsekwencje. Odpowiednio wczesne przygotowanie się do zmian pomoże uniknąć pospiesznego ich wprowadzania pod koniec roku.

Publikacja: 08.07.2021 17:15

Odejście od stawki LIBOR: wpływ na dokumentację prawną

Foto: Adobe Stock

W marcu 2021 r. brytyjski organ nadzoru finansowego, Financial Conduct Authority („FCA") podał terminy, w których stawka LIBOR przestanie być publikowana. Wycofanie stawki LIBOR było planowane już od dawna (od czasu kryzysu finansowego organy nadzoru finansowego szukały rozwiązań pozwalających na odejście od stawek oprocentowania kredytów i depozytów międzybankowych na rzecz tzw. stóp wolnych od ryzyka („RFR")1). Zarówno organy nadzoru finansowego, jak i organizacje branżowe włożyły wiele pracy, aby przygotować się na ten moment.

Pozostało 94% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara