fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądy do spraw własności intelektualnej już pracują

Adobe Stock
1 lipca 2020 r. w zasadniczej części weszła w życie ustawa o nowelizacji, m.in. Kodeksu postępowania cywilnego, wprowadzająca rewolucyjne zmiany w zakresie egzekwowania praw własności intelektualnej, w tym długo wyczekiwane, wyspecjalizowane sądy do spraw własności intelektualnej (tzw. Sądy IP).

Nowelizacja jest istotna przede wszystkim dla przedsiębiorców, dbających o portfolio przysługujących im praw IP, którzy powinni wdrożyć odpowiednie rozwiązania prawne i biznesowe, aby dostosować się do nowego reżimu prawnego dotyczącego postępowań w sprawach o ochronę własności intelektualnej.

Sprawy własności intelektualnej

Po pierwsze, przedsiębiorcy powinni wziąć pod uwagę, iż polski system prawny zyskał własną, szeroką definicję „spraw własności intelektualnej", które będą rozpoznawane właśnie przez nowo utworzone Sądy IP. Sprawy te obejmują nie tylko ochronę praw autorskich i praw własności przemysłowej, lecz również m.in. sprawy o zapobieganie i zwalczanie nieuczciwej konkurencji oraz w niektórych przypadkach, sprawy o ochronę dóbr osobistych, np. w zakresie dotyczącym wykorzystania dóbr osobistych dla celów reklamy lub promocji towarów i usług.

Dla przykładu nowo powołane Sądy IP będą rozpoznawać zarówno sprawy o bezprawne...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA