Obowiązki informacyjne spółek notowanych na GPW

Ujawnienie poszczególnych informacji jest prawnym obowiązkiem spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Informacje bezpośrednio wpływają na przejrzystość oraz konkurencję cenową. Jest to kluczowy kanał umożliwiający inwestorom nadzorowanie zainwestowanych funduszy, gdzie podejmowane są decyzje inwestycyjne na rynku papierów wartościowych.

Publikacja: 06.07.2021 16:15

Obowiązki informacyjne spółek notowanych na GPW

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Informacje również pełnią funkcję uczciwości i bezstronności oraz właściwie ich sedno: nadzór nad rynkiem. Spółki giełdowe muszą wziąć odpowiedzialność za prawdziwość, dokładność i kompletność ujawnianych informacji ponieważ na ich podstawie inwestorzy dokonują analizy i w efekcie podejmują ocenę sytuacji finansowej spółek, którymi są zainteresowani.

Obowiązki informacyjne dotyczą nie tylko emitentów działających na Giełdzie Papierów Wartościowych (dalej: GPW) ale również podmiotu, który ubiega się o dopuszczenie do obrotu na tymże rynku. Dla podmiotów, które planują wejść na GPW kluczowymi regulacjami, które determinują obowiązki informacyjne jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1129 z 14 czerwca 2017 r. w sprawie prospektu, który ma być publikowany w związku z ofertą publiczną papierów wartościowych lub dopuszczeniem ich do obrotu na rynku regulowanym wyraźnie wyszczególnia informacje jakie powinny znaleźć się w prospekcie.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów