fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Polskie firmy nękane we Francji kontrolami zatrudnienia

www.sxc.hu
Nasze firmy szykują skargę do Komisji Europejskiej na francuską administrację, która za wszelką cenę chce je wyrzucić.

Francuskie prawo najeżone jest pułapkami dla zagranicznych firm, a tamtejsi kontrolerzy starają się w pierwszej kolejności zniechęcić lokalnych przedsiębiorców do zlecania prac firmom z Polski i zatrudnionym w nich Polakom.

– Cudzoziemcy, w tym pracownicy delegowani z Polski, mają ostatnio bardzo złą prasę we Francji, a tamtejszy rząd planuje podwyższenie wydatków na kontrole zagranicznych firm działających na tamtejszym rynku – mówi Radosław Gałka, przedsiębiorca od lat działający na tamtejszym rynku, ekspert Polskiej Izby Handlu. – To, co się dzieje teraz we Francji, budzi nasze duże zaniepokojenie.

– Francuscy kontrolerzy wyspecjalizowali się w nękaniu polskich przedsiębiorców, które jest bardzo trudne do udowodnienia, ale wszystko wskazuje na to, że taka praktyka została narzucona odgórnie – dodaje Stefan Schwarz, ekspert Inicjatywy Mobilności Pracy. – Zaczyna się od kontaktu kontrolera z kontrahentami polskiej firmy. Stara się on przekonać francuską firmę, że wykonawca z Polski działa niezgodnie z prawem, zatrudnia pracowników na czarno. Gdy to nie pomoże, rusza kontrola w polskiej firmie.

Wystarczy najmniejsze, niczym niepoparte podejrzenie kontrolera i sprawa trafia do prokuratury. Na tym etapie francuskiemu kontrahentowi zaczyna grozić odpowiedzialność karna, więc większość zrywa kontrakt. Później sprawa w prokuraturze jest umarzana, bo cel został osiągnięty.

– Dlatego planujemy skargę do Komisji Europejskiej, by przeciwdziałać takim praktykom – dodaje Schwarz.

– Ostatnio francuskie przepisy zostały zaostrzone i dają kontrolerom spore możliwości nękania polskich firm – komentuje dr Marek Benio z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. – Polska firma musi mieć tam przedstawiciela do kontaktu z kontrolerami. Kontroler może uznać jednak, że ten przedstawiciel to tak naprawdę filia firmy, która działa bez rejestracji, więc nielegalnie zatrudnia pracowników we Francji.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA