fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Kary z opłat i przewozów na konto GITD w 21 dni

Fotorzepa, Marcin Łobaszewski
Na przekazanie pieniędzy na konto Inspekcji Transportu Drogowego jest od środy 21 dni.

Za sprawą wchodzącej w życie noweli ustawy o drogach publicznych kary pieniężne za nieuiszczenie opłaty elektronicznej za przejazd są przekazywane na rachunek bankowy głównego inspektora transportu drogowego. Na ich przekazanie jest 21 dni od momentu, w którym decyzja w sprawie nałożenia kary stała się ostateczna. Podobnie jak kary pieniężne oraz grzywny z ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów.

W związku z nowymi zadaniami czas pracy pracowników ITD nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w średnio pięciodniowym tygodniu pracy – w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym.

Wobec nich nie można stosować systemów czasu pracy: zmianowego – na stanowiskach pracy, na których ze względu na zakres i charakter zadań jest wymagane wykonywanie pracy w takim systemie, lub podstawowego – czas pracy nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę.

Praca w godzinach nadliczbowych pracownika jest dopuszczalna tylko w pewnych sytuacjach: np. ze względu na konieczność prowadzenia akcji ratowniczej dla ochrony życia; konieczność wykonania rozpoczętych czynności, które nie mogą zostać przerwane, czy też szczególne potrzeby pracodawcy.

Za dodatkową pracę udziela się czasu wolnego albo przyznaje wynagrodzenie wraz z dodatkiem – w wysokości 5 proc. wynagrodzenia. Liczba godzin nadliczbowych, za którą przyznano wynagrodzenie, nie może przekraczać: siedmiu godzin w przyjętym miesięcznym okresie rozliczeniowym; 14 godzin w dwumiesięcznym; 21 godzin w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym.

podstawa prawna: nowela ustawy z 8 grudnia 2017 r. DzU z 3 stycznia 2018 r, poz. 12

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA